V Moskve prebehne pilotné testovanie žiakov na koronavírus, situácia na školách sa zhoršila

V Moskve prebehne pilotné testovanie žiakov na koronavírus, situácia na školách sa zhoršila
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Od štvrtka sa v desiatich školách v Moskve začne pilotné testovanie žiakov na koronavírus. Na testovanie detí nebude potrebný súhlas rodičov.

Chcú zabrániť prechodu na dištančné vyučovanie

Predpokladá sa, že takýmto testovaním detí by sa mohlo zabrániť prechodu škôl na dištančné vyučovanie v situácii, keď v Moskve stúpa počet nakazených. Uviedla to podľa Interfaxu šéfka moskovského operatívneho štábu Anastasija Rakovová.

Dodala, že testovať sa bude raz za dva týždne. Ak bude mať niektoré z detí pozitívny výsledok rýchlotestu, bude sa musieť ešte na poliklinike celkovej prehliadke a testu PCR. Žiaci, ktorí sa nebudú chcieť podrobovať rýchlotestom, budú v škole predkladať negatívny výsledok PCR testu z polikliniky alebo súkromnej kliniky.

Vysoký nárast pozitívnych školákov

Na základe tohto pilotného projektu potom moskovská radnica posúdi možnosť zorganizovania testovania aj v iných vzdelávacích zariadeniach. V Moskve od polovice septembra stúpa počet nakazených covidom, a to aj medzi deťmi. Podľa radnice v septembri ochorelo 2,5-krát viac školopovinných detí ako v auguste a za posledný mesiac bolo s covidom hospitalizovaných vyše 280 detí v školskom veku.

Od 11. októbra je vo veľkých nákupných centrách a klientských centrách štátnych úradov v Moskve možné dať si urobiť rýchlotest na covid. Celoštátny operatívny štáb pre boj s pandémiou v stredu informoval, že za posledných 24 hodín zaregistroval v krajine 28 717 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 984 úmrtí na covid. Interfax dodal, že v oboch prípadoch ide o nová maximá od začiatku pandémie v Rusku.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá