Aplikácia E-lôžko má pomôcť lepšie manažovať pacientov s covidom. Toto všetko má zvládnuť

TA3 TASR
12.10.2021 16:32

Aplikácia E-lôžko pomôže nemocniciam a operačným strediskám lepšie komunikovať a manažovať pacientov s novým koronavírusom. Poskytuje informácie o dostupnosti voľných lôžok a umožní tiež rezervovať pacientovi lôžko ešte pred príchodom záchranky do nemocnice.

zdravotníctvo nemocnica
TASR/Michal Svitok

Zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR, Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby a slovenských nemocníc o tom informovali v utorok na tlačovej konferencii.

Nástroj rezortu zdravotníctva má za cieľ zlepšiť komunikáciu medzi operačným strediskom a nemocnicami a lepšie nastaviť proces hospitalizačného manažmentu pacientov. Ponúka možnosť v reálnom čase sledovať situáciu v nemocniciach, informuje o dostupnosti lôžok na "covidovom" oddelení, JIS alebo lôžok pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu. "Sú to všetko mimoriadne dôležité informácie pre celkový manažment pacienta a jeho zdravotnej starostlivosti, (...) aby nám pacient neblúdil v systéme, aby sa pacient nevozil v záchranke v kritickom stave z nemocnice do nemocnice," vysvetlil štátny tajomník ministerstva Kamil Száz.

Zamestnanci operačného strediska záchrannej služby tak budú presne vedieť, ktorá nemocnica má kapacitu prijať pacienta. "Šetríme tak čas nielen posádke, ale predovšetkým samotnému pacientovi, pre ktorého môže každá minúta rozhodovať o živote," skonštatoval riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Juraj Kottner.

Aplikáciu rozšíria aj na iných pacientov

Do aplikácie sa jedinečným prihlasovacím kódom prihlasuje nemocnica a aj dispečing. Nemocnice sú rozdelené podľa krajov. Následne aplikácia rozdeľuje lôžka na voľné, obsadené, tzv. high-flow, JIS a rezervované dispečingom. "Dispečer zo služby sa v reálnom čase môže pozrieť do jednotlivého kraja či jednotlivej nemocnice a identifikovať na základe toho, akého pacienta vezie, či má disponibilné voľné lôžko, ktoré mu, samozrejme, môže rezervovať. V prípade, že takéto lôžko k dispozícii nemá, pretože nemocnica je už plne obsadená, dokáže reagovať a pozerať sa, či už v rámci okresu alebo jednotlivého kraja, kde mu disponibilnú kapacitu môžu ponúknuť," priblížil generálny riaditeľ sekcie digitalizácie a informatiky Ministerstva zdravotníctva SR Matúš Šesták.

Aplikácia je spustená približne dva týždne a zástupcovia deklarujú jej funkčnosť. "Momentálne je spustená aplikácia dva týždne, predtým bola týždeň v testovacej prevádzke," uviedol Száz s tým, že dáta z nemocníc sú naplnené na 100 percent a zatiaľ neevidujú žiadnu negatívnu spätnú väzbu či problém. Dodal, že plánujú aplikáciu rozšíriť aj na iných pacientov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok