Bytovku na Luníku IX zasiahol požiar, obyvateľov museli evakuovať

TA3 TASR
9.10.2021 15:32

Požiar zasiahol v sobotu po polnoci osem bytov a podkrovie v bytovom dome na Podjavorinskej ulici na košickom sídlisku Luník IX. Na mieste zasahovali hasiči, ktorí oheň uhasili, predtým došlo k evakuácii bytovky. Požiar sa zaobišiel bez zranení.

Bytovku na Luníku IX zasiahol požiar, obyvateľov museli evakuovať
TASR/František Iván

Oznámenie prijali hasiči o 0.45 hod. „Išlo o požiar ôsmich bytov, škoda zhruba 50-tisíc eur, príčina bola pravdepodobne sviečka,  zasiahlo to aj podkrovie, lebo to boli podkrovné byty, čiže pod strechou,“ uviedol pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. Zasahovalo dvadsaťjeden hasičov s jedenástimi vozidlami, požiar zlikvidovali o 6.14 ráno.

O dve hodiny neskôr mali hasiči k miestu opäť výjazd na žiadosť policajtov, ktorí pozorovali dym vychádzajúci spod strechy domu. „O 8.08 hod. bolo opäť nahlásené zadymenie podkrovnej časti. Tam výjazdovali tri kusy techniky, hasiči museli tú konštrukciu rozobrať, prejsť to termokamerou, zistiť skryté ohniská a uhasiť to,“ konštatoval operačný dôstojník.

Požiar v bytovke na Luníku IX TASR/František Iván

Starosta mestskej časti Luník IX Marcel Šaňa pre TASR uviedol, že evakuovaným obyvateľom cez noc poskytli prístrešie. „Ubytovali sme ich v priestoroch miestneho úradu, ráno išli k príbuzným a čakajú, či ich pustia domov,“ uviedol. V bytovke aj popoludní pokračovali obhliadky, ktoré majú zistiť rozsah poškodenia najmä strechy. „Uvidíme, či ju treba čiastočne opraviť, alebo treba celú novú strechu,“ konštatoval starosta.

V bytoch na vrchných poschodiach býva podľa neho odhadom štyridsať ľudí, v celej bytovke zhruba dvesto. „Ráno zasadol krízový štáb a vyhlásená bola mimoriadna situácia, takže urobíme, čo bude treba zabezpečiť, aby sa čím skôr dostali do bytov,“ povedal Šaňa.  K zraneniam pri požiari podľa neho nedošlo, obyvatelia stihli včas vybehnúť von. Nočná evakuácia sa pre istotu týkala aj susedného bytového domu, do neho sa však už nadránom mohli ľudia vrátiť.

Stav strechy na bytovom dome obhliadol cez deň statik, v pondelok má poskytnúť dokumentáciu. Starosta zatiaľ nevedel odhadnúť výšku škôd a potrebný rozsah opravy, posúdiť to má odborná firma. Mimoriadny stav, ktorý v mestskej časti vyhlásili, naďalej trvá.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok