Čaká sa na hlasovanie, v gréckych uliciach sú desaťtisíce ľudí

Polícia v gréckom meste Atény použila v stredu večer slzotvorný plyn na rozohnanie demonštrantov, ktorí prišli k budove parlamentu, kde sa rozhoduje o ďalšom kľúčovom súbore úsporných opatrení.

Približne 70-tisíc ľudí zhromaždených v centre metropoly reagovalo hádzaním zápalných fliaš. Podľa polície zranenia utrpelo 300 ľudí, pričom ďalších 20 skončilo v putách. Schôdza parlamentu medzitým pokračuje a čaká sa na hlasovanie. Zaujímavosťou bolo dočasné prerušenie rokovania v momente, keď minister financií oznámil, že znižovanie platov sa dotkne aj zamestnancov parlamentu. Tí okamžite zareagovali hrozbou štrajku.

V Grécku je stále v platnosti generálny štrajk proti ďalším úsporných opatreniam, ktoré sú však podmienkou pre ďalšiu finančnú pomoc od trojky - teda Európskej únie, Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky - vo výške 31,5 miliardy eur. Ak parlament opatrenia neodhlasuje, Grécko prakticky zbankrotuje. Očakáva sa, že program podporí tesná väčšina poslancov. Hlasovať by sa malo neskoro v noci.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá