Zisky zdravotných poisťovní sa majú regulovať. K návrhu vraj neboli výhrady

TA3 TASR
6.10.2021 12:15

Návrh zákona, týkajúci sa regulácie zisku zdravotných poisťovní, z minulotýždňového rokovania vlády na žiadosť ministra hospodárstva a vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS) dočasne stiahli. Tvrdí to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako informovala jeho hovorkyňa Monika Hudecová, má sa o ňom ešte diskutovať.

Dôvera zdravotná poisťovňa (SITA)
SITA

Rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady

"Slovensko nikdy nebolo tak blízko k nastaveniu kvalitnej a transparentnej regulácie zisku zdravotných poisťovní ako na minulotýždňovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady a následne koaličnej rady, kde k nej nemali členovia výhrady," povedala hovorkyňa. Diskusia sa má realizovať okrem šéfa rezortu hospodárstva aj medzi predsedníčkou ÚDZS Renátou Blahovou a ministrom zdravotníctva  Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO). Úrad pre dohľad verí, že návrh získa podporu naprieč celým politickým spektrom.

Poukázal tiež na to, že ide o takmer šesť miliárd eur ročne, ktoré by v systéme zdravotníctva mali byť spravované efektívnejšie. Profitoval by z toho najmä pacient. "Oligopol troch zdravotných poisťovní, ktorý je na Slovensku dlhodobo bez regulácie ich zisku, nemá v Európskej únii obdobu," tvrdí úrad.


Rokovať by sa malo aj o téme, týkajúcej sa tvorby fondu kvality zdravia. Ten by mohol priniesť definíciu kritéria kvality, ktorého plnenie by mohlo ovplyvniť výšku prípustného zisku poisťovní. Kritériá kvality by mali napríklad hodnotiť aj pokrytie ambulantnej siete všeobecných lekárov v okresoch naprieč celým Slovenskom. Tú má v prípade schválenia zdravotníckej reformy monitorovať práve úrad.

Nové investície v zdravotníctve

Regulácia zisku zdravotných poisťovní má podľa ÚDZS potenciál prilákať nové investície v zdravotníckom sektore a priniesť pridanú hodnotu pre poistencov. Takýto krok považuje za riešenie na zabezpečenie stability a predvídateľnosti trhu.

"Chceme zdôrazniť, že nový návrh legislatívy garantuje všetkým zdravotným poisťovniam plynulý chod prevádzky pri zohľadnení potreby regulácie zisku a maximalizácie využitia limitovaných verejných zdrojov na poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre občanov," uzavrel ÚDZS. Ako uviedol k tejto téme hovorca SaS Ondrej Šprlák, momentálne sa hľadá kompromisné riešenie.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová zdôraznila, že pre ministerstvo je pacient a starostlivosť o neho prioritou. "Regulácia zisku zdravotných poisťovní je jednou z priorít – precízne a férovo nastaviť podmienky trhu s prihliadnutím pacienta na prvom mieste. Rokovania v tejto problematike pokračujú," dodala s tým, že šéf rezortu bude po ich ukončení následne informovať o detailoch.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok