Na maratóne v Košiciach zvíťazil Keňan, slovenským majstrom sa stal Sahajda

3.10.2021 12:40

Keňan Reuben Kerio zvíťazil na 98. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, keď dosiahol čas 2:07:18 h. Za traťovým rekordom zaostal o 17 sekúnd. Na druhom mieste finišoval Hiribo Shano z Etiópie s časom 2:07:48. Tretí bol v cieli Albert Kangogo za 2:07:52.

TASR/Milan Kapusta

O ženský rekord sa postarala Ayuntu Kumela Tadesseová z Etiópie, ktorá dosiahla čas 2:24:35 h. Ženské maximum z roku 2019 posunula o 1:26 minúty, keď vylepšila čas 2:26:01, ktorý zabehla jej krajanka Kumeshi Sichalová. Na pódiu pre víťazky sa stretli tri Etiópčanky. Zaujímavosťou je, že ženský rekord z roku 2019 prekonali aj druhá a tretia v poradí. Strieborná Maeregu Hayelom Shegaeová mala výsledný čas 2:24:42, tretia v poradí Dinknesh Mehash Teferová 2:25:00.

Titul maratónskeho majstra Slovenska tretíkrát v kariére získal Tibor Sahajda. S časom 2:22:02 výrazne zaostal za osobným rekordom (2:15:25), no po vlaňajšom triumfe Mareka Hladíka získal späť slovenský titul. Hladík, ktorý v roku 2020 využil neúčasť africkej elity na celkové prvenstvo, si vylepšil osobný rekord na 2:22:44 a v celkovom poradí skončil ôsmy za Sahajdom.

Podľa očakávania sa na čele usadila favorizovaná osemčlenná skupinka afrických bežcov. Sahajda mal po polhodine manko 1:30 minúty. Elita mala na 15. kilometri čas 45:18 minút a rýchle tempo jej vydržalo aj do obrátky. Na nej to vyzeralo na útok na traťový rekord, keďže medzičas najlepších 1:03:44 bol o sedem sekúnd lepší než v roku 2012, keď Keňan Lawrence Kimayio vyhral s časom 2:07:01. Na 30. kilometri bola v čele päťčlenná skupinka. Tá sa postupne trhala, do úniku sa dostal Kerio. Tempo s ním najdlhšie držal Kangogo, ale Kerio už išiel od 35. kilometra sám. Naďalej si držal vysoké tempo, ktorým atakoval traťový rekord a aj "osobák." Napokon finišoval časom 2:07:18.

Na košický maratón sa po ročnej absencii vrátili elitní africkí bežci, ktorí v roku 2020 neštartovali pre pandemické obmedzenia. Na štarte bolo viac než 7300 bežcov zo 45 krajín. Najviac z nich, takmer 3200, štarovalo v polmaratóne. Do hlavnej disciplíny sa prihlásilo viac než 1400 vytrvalcov.