Konsolidácia nesmie znížiť investície do výskumu, tvrdí OECD

Konsolidácia nesmie znížiť investície do výskumu, tvrdí OECD
Zdroj foto: SITA
Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) by malo Slovensko zvrátiť pokles súkromných investícií do výskumu a vývoja. A naopak zabezpečiť, aby sa podnikateľská sféra v tomto smere viac angažovala.

"Za rizikový je považovaný možný pokles verejných investícií do inovácií vzhľadom na prebiehajúcu fiškálnu konsolidáciu," informovala Stála misia SR pri OECD v Paríži.

Vo všeobecnosti je na Slovensku podľa organizácie podiel hrubého domáceho produktu, ktorý smeruje do výskumu a rozvoja, nízky. Hrubé domáce výdavky do tejto sféry predstavujú 0,6 % HDP, pričom výdavky súkromného sektora sú len 0,27 %. "SR je pritom v mnohých ukazovateľoch na najnižších priečkach, dokonca v niektorých ukazovateľoch došlo ešte k zhoršeniu oproti roku 2007," upozornili zástupcovia SR pri OECD.

Okrem rozvíjania kvalitného výskumu, vývoja a technickej infraštruktúry odporúča OECD posilniť aj kvalitu ľudských zdrojov od primárnej po terciárnu úroveň. Slovensku by podľa organizácie takisto pomohlo, keby sa zlepšilo riadenie národného inovačného systému. A to najmä v transparentnosti, koordinácii fondov Európskej únie i v oblasti univerzitného vzdelávania.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá