Covidpas bude v Chorvátsku pre zdravotníkov povinný od 4. októbra

Covidpas bude v Chorvátsku pre zdravotníkov povinný od 4. októbra
Zdroj foto: SITA/Michal Burza (ilu)
Všetci pracovníci v zdravotníctve a sociálnych službách v Chorvátsku sa od 4. októbra budú musieť povinne preukazovať covidpasom alebo negatívnym testom.

Chorvátsky minister zdravotníctva Vili Beroš už v polovici septembra avizoval, že lekári, sestričky a ďalší  zamestnanci zdravotníckeho sektora budú môcť od 1. októbra svoju prácu vykonávať len v prípade, že sú zaočkovaní proti koronavírusu, prekonali covid alebo sa budú pravidelne testovať. Poradný tím vlády na boj proti pandémii sa ale v utorok rozhodol posunúť tento termín na 4. októbra. Cieľom tohto kroku bolo poskytnúť zamestnávateľom dostatok času na prípravu a zabezpečenie kontrol na overenie covidpasov.

V opatrovateľských domovoch budú covidpasy povinné pre zamestnancov, ako aj osoby, ktoré navštívia svojich rodinných príslušníkov. "Na pracovisko nevpustia tých, ktorí sa nechcú nechať zaočkovať či otestovať a neprekonali chorobu," povedal Beroš. Minister zároveň vysvetlil, že v takomto prípade pôjde o neoprávnenú neprítomnosť, za ktorú zamestnancovi neprináleží náhrada mzdy.

"Nemocnice musia byť bezpečným miestom a nie miestom, kde sa vírus šíri," dodal Beroš. V Chorvátsku je proti koronavírusu zaočkovaných viac ako 80 percent príjemcov sociálnej starostlivosti.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá