Po polroku sa Japonsko dočká uvoľnenia, v krajine sa skončí núdzový stav

Po polroku sa Japonsko dočká uvoľnenia, v krajine sa skončí núdzový stav
Zdroj foto: TASR/AP
Japonská vláda v utorok oznámila, že sa vo štvrtok v krajine skončí núdzový stav zavedený pre pandémiu koronavírusu. Predseda tamojšej vlády Jošihide Suga spresnil, že zavedené opatrenia sa budú uvoľňovať postupne.

Stav núdze sa skončí po vyše šiestich mesiacoch. Japonsko zaviedlo rozsiahle epidemiologické obmedzenia ešte v apríli. Podľa agentúry AP sa dlhotrvajúce reštrikcie stretli s odporom verejnosti. Na druhej strane však prispeli k tomu, že tento ostrovný štát zaznamenal relatívne málo prípadov koronavírusu v prepočte na počet obyvateľov.

Podľa oficiálnych štatistík sa v 125-miliónovom Japonsku nakazilo už takmer 1,7 milióna ľudí. Úrady celkovo zaznamenali zhruba 17.500 úmrtí.

Sugova vláda však čelila dlhodobej a ostrej kritike za to, ako rieši pandémiu koronavírusu. Podľa kritikov prichádzali vládne opatrenia príliš neskoro a boli príliš málo razantné, aby účinkovali a aby mohli počas pandémie zaistiť bezpečné letné olympijské hry, proti ktorým sa stavala japonská verejnosť.

Premiér Suga už medzičasom oznámil, že sa nebude uchádzať o post predsedu svojej strany. Jeho nástupca v straníckych voľbách sa potom s najväčšou pravdepodobnosťou stane aj novým premiérom. Členovia Liberálnodemokratickej strany budú o novom predsedovi hlasovať už túto stredu.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá