Mikulcovi sa to vymklo z rúk, hovorí Raši. Šeliga volá po zmenách na Úrade inšpekčnej služby

Mikulcovi sa to vymklo z rúk, hovorí Raši. Šeliga volá po zmenách na Úrade inšpekčnej služby
Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian
Minister vnútra Roman Mikulec by mal uskutočniť kroky k stabilizácii pomerov na Úrade inšpekčnej služby. Uviedol to podpredseda koaličnej strany Za ľudí Juraj Šeliga. Nezaradený poslanec a podpredseda Hlasu-SD Richard Raši zopakoval, že trvá na odstúpení šéfa rezortu vnútra.

Šeliga v diskusnej relácii Sobotné dialógy zdôraznil, že Mikulec mal do funkcií menovať ľudí, ktorým dôveruje. "V nejakej miere nechal policajnú inšpekciu tak, a teraz to prinieslo výsledok. Toto bola chyba," poznamenal. Očakáva od neho, že v krátkom čase predstaví novelu zákona o Policajnom zbore, aby mohol na základe nej vymenovať policajného prezidenta. "Aby to mal v rukách on, keďže je aj podľa opozície zodpovedný za všetko," podotkol v relácii s tým, že polícia potrebuje jasné velenie.

Šeliga: Za vyšetrovateľov hovoria výsledky

Mikulec je podľa Rašiho zodpovedný za riadenie polície, ktoré sa mu vymklo z rúk. "Možno netreba meniť zákon, ale stačí vymeniť ľudí, ktorí sa budú chovať podľa platných zákonov," povedal. Tvrdí, že v médiách zachytil informáciu, že má existovať 150 nahrávok z legálnych odpočúvaní, ktoré majú hovoriť o ovplyvňovaní výpovedí svedkov, o čom mohol vedieť aj Mikulec.

"Ak tu niečo je, bolo by naozaj dobré, aby to bolo zo strany vyšetrovateľa a dozorového prokurátora zverejnené v čo najväčšej miere, lebo sa tu teraz bavíme o domnienkach," zdôraznil Šeliga s otázkou, odkiaľ politici vedia o údajnej existencii týchto dokumentov.

Podpredseda Hlasu-SD poznamenal, že nejde len o boj medzi koalíciou a opozíciou, ale silné argumenty v tejto súvislosti vzniesol aj šéf parlamentu Boris Kollár. "Prvotné informácie o zneužívaní vyšetrovaní prišli zo Slovenskej informačnej služby, kde má Kollár svojho nominanta," podotkol.

O práci väzobne stíhaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry podľa Šeligu hovoria ich 20-ročné výsledky. Myslí si, že opozícia pristupuje k interpretácii jednotlivých obvinení selektívne. "Možno sa títo vyšetrovatelia bili 20 rokov s mafiou, ale pamätáte si, generál Milan Lučanský bol tiež za tým, že zavreli černákovcov do basy, ale potom, keď sa objavili obvinenia, každý ho odsúdil," reagoval Raši.

Raši vyzval rezort, aby zverejňoval dáta

Koalícia a opozícia musia viac spolupracovať v boji proti pandémii a záchrane ľudských životov ohrozených ochorením COVID-19, uviedol Šeliga, ktorý zároveň vyzval Rašiho, aby opozícia prejavila v tomto boji väčšiu súčinnosť ako doteraz. "Hádajme sa o bezpečnostných otázkach, ekonomických témach, ale spoločne bojujme proti pandémii," zdôraznil Šeliga.

Raši v reakcii apeloval na Šeligu, aby bola koalícia súčinnejšia pri rokovaní o návrhoch opatrení, ktorými chce opozícia pomôcť rodinám v čase pandémie. To, ako bude štát zvládať pandémiu, závisí podľa Rašiho aj od toho, či sa koalícia bude venovať tejto téme alebo sa skôr bude zaoberať vnútornými roztržkami.

Podpredseda Hlasu-SD zároveň vyzval ministerstvo zdravotníctva, aby zverejňovalo dáta, ktoré môžu ľudí presvedčiť o zmysluplnosti očkovania. "Myslím si, že na dennej báze by malo zverejňovať dáta o tom, koľko z tých, čo sú hospitalizovaní, ktorí sú na pľúcnej ventilácii, i tých, ktorí, žiaľ, zomreli, boli zaočkovaní a, naopak, nie. Tieto informácie môžu motivovať ďalších ľudí, aby sa nechali vakcinovať," zdôraznil Raši. Šeliga súhlasí, že intenzívnejšie a dôkladnejšie informovanie môže pomôcť zvýšiť zaočkovanosť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá