Obama má podľa posledných preskumov mierne navrch

Obama má podľa posledných preskumov mierne navrch
Zdroj foto: SITA
Spojené štáty rozhodujú o novom alebo staronovom prezidentovi. Očakáva sa mimoriadne vyrovnaný súboj.

Ktoré štáty budú voliť Obamu a kde má istotu Romney?

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Posledné prieskumy nedokázali určiť jasného favorita

Obamu a Romneyho rozdeľuje najmä pohľad na ekonomiku

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.
Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Obama má podľa Reuters mierne navrch

Súboj o Biely dom medzi americkým prezidentom Barackom Obama a jeho republikánskym vyzývateľom Mittom Romneyom je napínavý v štyroch dôležitých štátoch, ktoré môžu rozhodnúť od výsledku dnešných volieb. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Reuters a inštitútu Ipsos, ktoré zverejnili v predvečer hlasovania.

Obama si podľa prieskumu udržal štvorpercentný náskok v štáte Ohio a menšie náskoky vo Virgínii a Colorade, pokým Romney viedol o jedno percento na Floride.

V pravdepodobne najdôležitejšom Ohiu podporilo Obamu 50 percent a Romneyho 46 percent voličov, ktorí plánujú ísť hlasovať. V nedeľu viedol Obama so 48 k 44 percentám.

Vo Virgínii mal Obama v pondelok predstih 48 percent pred Romneyho 46 percentami, v Colorade bol pomer v prospech súčasného prezidenta 48 percent k 47 percentám.

Na Floride mierne viedol Romney s podporou 48 percent tzv. pravdepodobných voličov, pred 47 percentami pre Obamu.

V celých USA viedol Obama s náskokom 48 percent voči Romneyho 46 percentám. Všetky výsledky sa však pohybovali v rámci možnej odchýlky prieskumu, ktorá predstavovala 3,4 percenta, konštatovala agentúra Reuters.

Systém prezidentských volieb a celkový priebeh prieskumov naznačuje, že Obama by mohol byť na dobrej ceste k opätovnému zvoleniu, sčasti pre náskok v Ohiu, uviedla predstaviteľka Ipsos Julia Clarková.

Víťazstvo v prezidentských voľbách v USA totiž nie je výsledkom počtu získaných hlasov voličov, ale dosiahnutím 270 hlasov v zbore voliteľov. Každý štát má pridelený určitý počet voliteľov na základe počtu svojich obyvateľov.

"Obama potrebuje len pár týchto nerozhodnutých štátov a údaje naznačujú, že zvíťazí v jednom alebo dvoch z nich," povedala Clarková.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá