S exmanažérkou Huawei uzatvorili úrady dohodu, zahŕňa i zrušenie trestného stíhania

Finančná riaditeľka čínskej firmy Huawei Meng Wan-čou, ktorú na základe zatykača vydaného úradmi USA zatkli koncom roka 2018 v kanadskom Vancouveri, uzatvorila v piatok dohodu o odložení a neskoršom zrušení trestného stíhania vedeného voči jej osobe s americkým ministerstvom spravodlivosti.

Dohoda zaväzuje americké ministerstvo k tomu, aby koncom budúceho roka zrušilo obvinenia z krádeže obchodných tajomstiev a porušenia sankcií voči Iránu, ktoré americké úrady vzniesli proti Meng, výmenou za to, že finančná riaditeľka prijme zodpovednosť za skresľovanie obchodných vzťahov spoločnosti Huawei v Iráne.

Ministerstvo tiež súhlasilo so stiahnutím žiadosti o vydanie Meng z Kanady, kde je vrcholná predstaviteľka čínskeho technologického gigantu od svojho zatknutia v decembri v roku 2018.

Súd v Kanade následne ukončil extradičné konanie vedené proti Meng a nariadil zrušenie podmienok jej prepustenia na kauciu, čím Meng umožnil návrat do Číny. Tento krok tak rieši takmer tri roky trvajúci právny a geopolitický spor, do ktorého boli zapojené nielen USA a Čína, ale aj Kanada.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá