Vláda Talibanu je pre novinárov v Afganistane katastrofou. Mnohí sa boja o život

Vláda Talibanu je pre novinárov v Afganistane katastrofou. Mnohí sa boja o život
Zdroj foto: TASR/AP
Dvaja afganskí novinári zbití po tom, čo ich zadržal Taliban.
Žurnalistike v Afganistane hrozí, že celkom zanikne, tvrdí šéf Medzinárodnej federácie novinárov. Tí, ktorí sa pokúšajú pokračovať vo svojej práci aj pod nadvládou Talibanu, často skončia zbití alebo za mrežami.

Médiá i novinári v ohrození

"Taliban teraz nechce príliš vytŕčať, no bude chcieť prevziať kontrolu nad všetkým. To sa týka aj médií v Afganistane," hovorí Anthony Bellanger, generálny tajomník federácie novinárov, pre britský denník The Guardian. "A ako sa stáva v podobných situáciách, zahraniční žurnalisti budú vnímaní ako agenti iných vlád," dodal s tým, že podľa neho narastie sila oficiálnych "talibanských médií". Neočakáva v nich zastúpenie žien. Ostatní novinári jednoducho zmiznú.

Bellanger zostáva pesimistom, podľa neho je Taliban stále Talibanom. "Vyhlásili inkluzívnu vládu a čo sme dostali? Vládu bez žien. Je to katastrofa," hovorí.

Medzinárodná federácia novinárov je v úzkom kontakte s kolegami v Afganistane. Podľa ich informácií tam zostalo približne 1300 novinárov, z ktorých asi 220 sú ženy. Väčšina sa nachádza v Kábule. "Pre ženy je teraz celkom nemožné normálne pracovať. Máme fotografie novinárov, ktorí boli zbití a uväznení. Situácia je pre nich veľmi ťažká a nebezpečná," dodáva Bellanger.

Niektorí chcú zostať a robiť si svoju prácu

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva varoval tiež pred snahou Talibanu zasiahnuť proti všetkým, ktorí sú zapojení do demonštrácií v krajine alebo o nich informujú. Federácia novinárov uviedla, že sa ešte stále pokúša kolegov z Kábulu evakuovať.

Bellanger však vraví, že ich cieľom nie je dostať odtiaľ všetkých. Ani sami novinári by to vraj nechceli. "Ak nikto nebude informovať o tom, čo sa skutočne deje, tak sa to bude odohrávať v úplnej tme. Sú novinári, ktorí chcú zostať a robiť svoju prácu, budúcnosť však pre nich nie je veľmi priaznivá."

Federácia podľa Bellangera doteraz vyzbierala celkovo 40-tisíc eur na pomoc afganským kolegom. Mnohí z nich stratili svoje domovy, iní prácu. Niektorí utrpeli viaceré zranenia. "Peniaze posielame žurnalistom v Kábule a ich rodinám, ktoré to potrebujú. Žiadame vlády, aby poskytli humanitárne víza pre tých, ktorých životy sú v ohrození a potrebujú z krajiny odísť."

Mnoho afganských žurnalistov už bolo evakuovaných do Kataru, Severného Macedónska, Francúzska, Veľkej Británie, Kanady, USA, Austrálie či Belgicka. "Obávam sa, že o niekoľko týždňov sa mediálny záujem zmení a na Afganistan sa zabudne," hovorí Bellanger. Obáva sa tiež, že novinári v krajine budú postavení pred ťažkú voľbu - vzdať sa svojej práce alebo písať pre Taliban.

"Je hlúpe a naivné myslieť si, že sa o tom s Talibanom môžeme rozprávať. Sú novinári, ktorí tam chcú zostať, pretože majú celý svoj život v Afganistane. Pokúšame sa odtiaľ dostať tých, ktorí sú v nebezpečí a čelia vyhrážkam smrti. Niektorých tam však potrebujeme, aby sme vedeli, čo sa deje. V takýchto chvíľach si človek uvedomí, ako veľmi potrebujeme dobrých novinárov," dodáva Bellanger.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá