Jaskyniari v Jemene skúmajú cestu do pekla, v tajomnej jame žijú podľa legendy džinovia

Jaskyniari v Jemene skúmajú cestu do pekla, v tajomnej jame žijú podľa legendy džinovia
Zdroj foto: Youtube.com/South China Morning Post
Ománski jaskyniari začali preskúmavať legendárnu šachtu Barhút vo východnom Jemene. Jemenské úrady ju nikdy nenechali prebádať, miestni ľudia sa jej vyhýbajú, pretože podľa nich vedie do pekla, kde bývajú duchovia, o čom svedčí pach stúpajúci z hlbiny.

Do podzemnej jamy hlbokej vyše 100 metrov sa dá dostať 30-metrovým otvorom. Leží vo východojemenskej provincii Mahra. Jaskyniari zo susedného Ománu sa tam spustili a vo vnútri našli hada, mŕtve zvieratá a sivé či zelené jaskynné perly, ktoré vznikli z vodných kvapiek. Okrem pachu z mŕtvych zvieracích tiel ale neobjavili nič nadprirodzeného ani žiadny špecifický zápach.

O jame nehovoria, aby si neprivolali nešťastie

"Sú tam hady, ak ich nerušíte, nič vám neurobia. Hovorili sme si, že tento projekt odhalí nové jemenské krásy a časť tamojšej histórie," povedal šéf skupiny a profesor geológie na nemeckej technike v Ománe Muhammad Kindí, ktorému tiež patrí poradenská spoločnosť robotníckeho a ropného prieskumu. "Odobrali sme vzorky z vody, skál, pôdy a niekoľkých mŕtvych vierat, ale musíme ich najskôr preskúmať," dodal Kindí, ktorého skupina o prieskume vydá správu.

Jemenské úrady v júni uviedli, že netušia, čo sa skrýva v jame starej podľa nich "milióny" rokov. Nikto z Jemenčanov sa zatiaľ na dno vstupného otvoru nedostal. "Boli sme v ústí vstupu, dostali sme sa do hĺbky 50-60 metrov a zistili sme, že sú vo vnútri podivné veci. Je to veľmi tajomné," povedal generálny riaditeľ miestneho úradu geologických a minerálnych štúdií Saláh Bábhajr.

Generácie Jemencov si odovzdávajú legendy, podľa ktorých v tej "pekelnej diere" žijú zlí duchovia - džinovia. Ľudia z okolia sa k vstupu nepribližujú ani o Barhúte nehovoria, aby si neprivolali nešťastie.

O účinnosti ich metódy sa dá pochybovať, pretože, ako napísala agentúra AFP, Jemen má nešťastia viac ako dosť. Sedem rokov sa tam bojuje, za čo zaplatili životom desiatky tisíc ľudí a milióny obyvateľov stratou domovov. Podľa OSN panuje v 30-miliónovom Jemenej najhoršia humanizárna kríza na svete. Množstvo ľudí tam čelí hladu a na pomoci je závislých 80 percent občanov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá