Najvyšší súd sa dočasne presťahuje. V niektorých miestnostiach spadol strop

Najvyšší súd sa dočasne presťahuje. V niektorých miestnostiach spadol strop
Zdroj foto: SITA/Robert Tappert
Veľká časť Najvyššieho súdu SR sa do konca kalendárneho roka presťahuje z bratislavského Župného námestia do nájomných priestorov na Panónskej ceste v Petržalke. Dôvodom je komplexná rekonštrukcia budovy.

Sťahovanie sa týka najmä trestnoprávneho a občianskoprávneho kolégia, ktoré sídlia na Župnom námestí. Verejné zasadnutia sa budú primárne realizovať v Justičnom paláci. Vo štvrtok o tom novinárov informovala vedúca Kancelárie Najvyššieho súdu SR Zuzana Flaková. "Celková situácia je neudržateľná, a preto sme museli pristúpiť ku kroku, ku ktorému sa malo pristúpiť už dávno," povedal predseda súdu Ján Šikuta. Uviedol, že v niektorých miestnostiach spadol strop, sú rozbité toalety a problémy s vodou.

"Presťahuje sa prevažná väčšina výkonu súdnictva. Sudcovia, aparát, podateľňa, infocentrum a pojednávacie miestnosti," povedala Flaková. Časť organizačných útvarov zostane v ďalších priestoroch. "Obchodnoprávne kolégium sídli na Námestí Slovenského národného povstania, ktoré tam zostáva," spresnila.

Náklady na prenájom iných priestorov v bratislavskom Starom Meste boli podľa jej slov príliš vysoké. "Boli v hre viaceré možnosti - Ružinov a Rača. Petržalka vyšla vzhľadom na spojenie a dostupnosť na Justičný palác najlepšie," vysvetlila. Nájomnú zmluvu s prenajímateľom budovy, ktorá sa nachádza neďaleko tamojšieho daňového úradu, podpísali v pondelok.

Ďalej zdôraznila, že sídlo na Župnom námestí je v absolútne havarijnom stave. "Rekonštrukciou dôjde k výraznej úspore nákladov, lebo budova je veľmi nákladovo neefektívna," doplnila.

Vysvetlila, že rekonštrukcia za riadneho chodu NS SR v budove na Župnom námestí nie je možná. "Čas rekonštrukcie sa bude odvíjať od pasportizácie, čiže zhodnotenia technického stavu budovy," doplnila s tým, že nepredpokladá návrat na Župné námestie skôr ako o štyri roky.

"Z predbežných odhadov, ktoré sme riešili, keď sme preberali budovu od ministerstva, sme rátali okolo 15 až 17 miliónov eur," podotkla s tým, že do úvahy prichádza aj zbúranie budovy. Sťahovanie sa dotkne aj Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý je o tom informovaný.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá