Na Marse zaznamenali tri zemetrasenia za posledný mesiac

Na Marse zaznamenali tri zemetrasenia za posledný mesiac
Zdroj foto: SITA/AP
Tri veľké zemetrasenia zaznamenala na Marse za posledný mesiac sonda InSight amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), pričom jedno spôsobilo, že povrch Marsu sa triasol približne hodinu a pol.

Prvé dve marsotrasenia 25. augusta mali magnitúdu 4,2 a 4,1, uviedla v stredu NASA.

Zatiaľ najdlhšie zemetrasenie namerané sondou InSight sa však vyskytlo 18. septembra – na tisíci deň prítomnosti sondy na Marse –, keď otrasy s magnitúdou 4,2 triasli jeho povrchom okolo 90 minút.

Stabilná sonda InSight pristála na Marse v roku 2018 a skúma tam seizmické vlny, z ktorých sa dá dozvedieť viac o vnútornej stavbe červenej planéty – to zasa pomôže vedcom lepšie pochopiť, ako sa tvoria planéty. 

NASA uviedla, že zemetrasenie z 18. septembra sa stále študuje, ale o augustových udalostiach sa už vie veľa. Napríklad zemetrasenie s magnitúdou 4,2 z 25. augusta sa vyskytlo približne 8500 kilometrov od sondy InSight – bolo to najvzdialenejšie zemetrasenie, aké sonda zatiaľ zachytila.

Dve augustové zemetrasenia sa typovo odlišovali. "Zemetraseniu s magnitúdou 4,2 dominovali pomalé, menej časté záchvevy, pričom pre zemetrasenie s magnitúdou 4,1 boli charakteristické rýchle záchvevy s častou frekvenciou," uviedla NASA.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá