Žitňanská: Vláda háji v Štrasburgu Harabinove záujmy

Aktualizované:
Vláda neháji záujmy Slovenska, ale súkromnej osoby Štefana Harabina. Tvrdí to bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).

Podľa nej doručila vláda Európskemu súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu stanovisko, ktoré nahráva pozícii Štefana Harabina v jeho spore so Slovenskou republikou. Ten sa týka rozhodnutia Ústavného súdu SR, ktorý potvrdil disciplinárny trest zníženie platu o 70 percent za jeden rok pre Harabina za to, že nechcel počas minulej vlády pustiť na najvyšší súd kontrolu z ministerstva financií.

"Považujem za absurdné, že vláda požiadala štrasburský súd, aby Harabinovi v súvislosti s nemajetkovou ujmou priznal náhradu," uviedla poslankyňa Žitňanská. V stanovisku, ktoré ukázala novinárom, vláda tiež priznáva, že existuje priama príčinná súvislosť medzi finančnou ujmou a namietaným porušením Dohovoru zo strany Harabina. "Je to akoby ste si ako občan platili advokáta a advokát namiesto toho, aby použil argumenty vo váš prospech, tak dá na stôl súdu argumenty v prospech protistrany," povedala Žitňanská.

Podľa Žitňanskej ak vláda spochybňuje rozhodnutie Ústavného súdu SR voči Štefanovi Harabinovi, potom by mala s Harabinov uzavrieť zmier. "Len potom by museli ministri hlasovať otvorene za to, že sú pripravení vrátiť mu 70 percent platu za jeden rok a plus nemajetkovú ujmu," pokračuje poslankyňa.

Druhé vysvetlenie vidí v tom, že kabinet nevie, čo robí zástupkyňa Slovenska pred štrasburským súdom. Podľa Žitňanskej však minister spravodlivosti Tomáš Borec musel vedieť, aké stanovisko za vládu z ministerstva do Štrasburgu odchádza. "Ak si chce premiér zachovať vlastnú tvár, tak by mal odvolať ministra spravodlivosti," dodala.

MS SR: Neprikláňame sa na Harabinovu stranu

Vláda neuznáva porušenie práv Štefana Harabina v spore so Slovenskou republikou, ktorý rieši Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Ministerstvo spravodlivosti to tvrdí v reakcii na mediálne vyhlásenia poslankyne Žitňanskej.

Stanovisko ministerstva poskytla rezortná hovorkyňa Jana Zlatohlávková. "Uvedené neznamená, že vláda uznáva porušenie práv sťažovateľa Harabina. Práve naopak, zdôrazňujeme, že vláda so sťažovateľom neuzavrela zmier, ale pokračovala v sporovom konaní pred ESĽP, vyjadrila sa k spravodlivému zadosťučineniu a zároveň v ňom reagovala na nové skutočnosti uvedené sťažovateľom, ku ktorým došlo na vnútroštátnej úrovni - výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu a rozhodnutie ministra financií z 23. apríla 2012," píše rezort.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá