Poľské vojvodstvo zrušilo vyhlásenie o zóne bez LGBT. Hrozilo, že príde o peniaze z EÚ

Poľské vojvodstvo zrušilo vyhlásenie o zóne bez LGBT. Hrozilo, že príde o peniaze z EÚ
Zdroj foto: TASR/AP (Ilu)
Svätokrížske vojvodstvo na juhu Poľska v stredu zrušilo vyhlásenie zamerané proti komunite LGBT.

K takémuto kroku pristúpilo pod hrozbou straty finančných prostriedkov z Európskej únie. Únia totiž stopla zdroje vo výške miliónov eur pre poľské regióny, ktoré sa vyhlásili za tzv. "zóny bez LGBT". Poslanci regionálneho parlamentu zahlasovali počas mimoriadneho zasadnutia za zrušenie predmetného vyhlásenia, ktoré bolo prijaté v roku 2019. Tento dokument vyjadroval "nesúhlas s pokusmi zaviesť v miestnych samospráv ideológiu LGBT či s presadzovaním tejto ideológie vo verejnom živote".

Deklarácia bola tiež vyjadrením "hlbokého nesúhlasu a silného odporu voči úsiliu liberálnych politických a spoločenských kruhov presadzovať ideológiu založenú na podpore LGBT, čo je v jasnom rozpore s kultúrnym dedičstvom a stáročnými kresťanskými tradíciami nielen v Svätokrížskom vojvodstve, ale aj v celkom Poľsku a Európe".

Podľa poľských médií prijal regionálny parlament namiesto nej teraz novú deklaráciu. V tej sa píše, že poľská ústava zaručuje rodičom právo vychovávať svoje deti v súlade s ich presvedčením a názormi, ale je aj "zárukou rovnosti a spravodlivého zaobchádzania pre všetkých".

Ide o prvú oblasť v Poľsku, ktorá anulovala takéto kontroverzné a viacmenej symbolické opatrenie, aké prijali viaceré poľské mestá či regióny v krajine, pričom sa pre ne ustálil názov "zóny bez LGBT". Svätokrížske vojvodstvo odvolaním deklarácie reagovalo na výzvu vlády. Lídri EÚ vyhlásenia poľských samospráv označili za diskriminačné a Európsky parlament prijal v marci nelegislatívne uznesenie, prostredníctvom ktorého vyhlásil celú EÚ za zónu slobody pre LGBT osoby.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá