Pri bežnom prechladnutí u detí netreba navštíviť lekára, stačí telefonát

Pri bežnom prechladnutí u detí netreba navštíviť lekára, stačí telefonát
Zdroj foto: TASR/Henrich Mišovič
Pri bežnom prechladnutí u detí netreba navštevovať lekára, postačí telefonická konzultácia a symptomatická liečba. Prevenciou je vhodný výber oblečenia vzhľadom na počasie, dodržiavanie hygieny i zdravá životospráva. V súvislosti so zvýšeným šírením respiračných ochorení v jesennom období to pripomenul lekár detského oddelenia Nemocnice Agel Krompachy Eduard Kutchak.

Pre toto ročné obdobie sú charakteristické teplotné výkyvy a zmeny počasia, čo môže v organizme vyvolať rôzne zdravotné problémy. Veľmi často ide práve o prechladnutie. "Najčastejšími príznakmi prechladnutia býva zvýšená teplota, bolesť hlavy, kašeľ, výtok z nosa, očí, a taktiež sčervenanie a podráždenie nosa následkom sekrétov," priblížil Kutchak. Dodal, že šírenie respiračných ochorení ovplyvňuje aj začiatok školského roka a nástup detí do škôl a škôlok.

Obvodného pediatra stačí kontaktovať telefonicky, pri liečbe je nutné dodržiavať zvýšený pitný režim, prísun dostatočného množstva ovocia, pomáhajú antipyretiká a symptomatická liečba.

Z hľadiska prevencie je dôležité obliekať deti primerane počasiu, nosiť rúška a dezinfikovať ruky. Dbať na primeraný odstup od druhých, a tiež dbať o zvýšený prísun vitamínov v podobe ovocia a zeleniny. "V neposlednom rade je potrebné dodržiavať správnu životosprávu, kam spadá dostatok spánku, pohybu na čerstvom vzduchu a podľa možnosti menej sa zdržiavať vo väčších skupinách v interiéroch," dodal lekár.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá