Ľudia v panike vybiehali do ulíc. Austráliu zasiahlo zemetrasenie

Juhovýchodnú časť Austrálie zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 5,9, ktoré vyvolalo obavy v druhom najväčšom meste krajiny Melbourne, kde ľudia v panike vybiehali na ulice. Podľa dostupných informácií nedošlo k zraneniam, len k škodám menšieho rozsahu.

Otrasy takejto intenzity sú na pomerne husto zaľudnenom juhovýchode Austrálie nezvyčajným javom a vyskytujú sa len zhruba raz za 10-20 rokov. Celkovo ide o najsilnejšie zemetrasenie v Austrálii od roku 2019, píše agentúra AP. Varovanie pred vznikom vĺn cunami vydané nebolo. Stredajšie zemetrasenie vzniklo o 9.00 h miestneho času v malej, približne 10-kilometrovej hĺbke, pri meste Mansfield ležiacom približne 130 kilometrov severovýchodne od Melbourne.

Bolo ich cítíť aj v lokalitách vzdialených stovky kilometrov od epicentra, údajne aj v Sydney či Canberre. Najvzdialenejšie miesto, z ktorého obyvatelia hlásili otrasy, ležalo od epicentra zhruba 700 kilometrov. Ľudia cítili prevažne len otrasy budov a padanie predmetov zo stolov a políc. Po hlavnom zemetrasení nasledovala séria slabších dotrasov.

Podľa austrálskeho premiéra Scotta Morrisona, ktorý sa  zúčastňuje na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, zatiaľ nie sú informácie o zranených osobách. Médiá priniesli zábery menších materiálnych škôd, napríklad tehál popadaných z budov v Melbourne a jeho predmestiach. V jednej z miestnych nemocníc otrasy spôsobili výpadok dodávok elektriny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá