Ženy vraj prídu na rad neskôr. Taliban vymenoval nových námestníkov ministrov

Ženy vraj prídu na rad neskôr. Taliban vymenoval nových námestníkov ministrov
Zdroj foto: TASR/AP
Afganské hnutie Taliban vymenovalo námestníkov ministrov novej afganskej vlády. Nie sú však medzi nimi žiadne ženy, informovala agentúra AP.

Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid na tlačovej konferencii toto rozhodnutie obhajoval. Vláda podľa jeho slov zahŕňa členov etnických menšín ako Hazári – perzsky hovoriaca národnostná menšina hlásiaca sa k šiitskej vetve islamu. Ženy podľa neho budú do vlády vymenované neskôr.

"Je povinnosťou OSN uznať našu vládu," povedal Mudžáhid a dodal, že ostatné krajiny vrátane európskych, ázijských a islamských by s Talibanom mali nadviazať diplomatické vzťahy.

Taliban v polovici augusta ovládol väčšinu krajiny vrátane hlavného mesta Kábul. Fundamentalistické hnutie 24. augusta vymenovalo prvých predstaviteľov svojej novej dočasnej vlády. Medzinárodné spoločenstvo upozornilo, že Taliban bude posudzovať podľa jeho činov a uznanie jeho vlády bude spojené s prístupom hnutia k ženám a menšinám.

Taliban počas svojej predchádzajúcej vlády v 90. rokoch 20. storočia zakazoval dievčatám a ženám chodiť do školy, do zamestnania a zúčastňovať sa na verejnom živote, pripomína AP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá