Pre kauzu Vatileaks súd vypočul počítačového experta

TA3, TASR
5.11.2012 07:38

Bývalý pápežský komorník Paolo Gabriele, ktorý si odpykáva 18-mesačný trest za krádež dôverných vatikánskych dokumentov, šesť rokov pred svojím zadržaním odmietal umožniť technikom kontrolu alebo aktualizáciu dát svojho počítača.

Uviedli to dnes pred vatikánskym súdom právnici počítačového experta Claudia Sciarpellettiho, ktorý je v kauze Vatileaks obžalovaný za napomáhanie a navádzanie Gabrieleho.

Po predbežnom vypočutí súdne pojednávanie odročili do soboty. Očakáva sa, že okrem iných bude proti Sciarpellettimu svedčiť pápežov hlavný osobný strážca, ktorý je veliteľom Švajčiarskej gardy, a vatikánsky bezpečnostný pracovník spojený s talianskou spoločnosťou špecializovanou na odhaľovanie odpočúvacích zariadení, ale aj samotný Gabriele.

Vatikán tvrdí, že Sciarpellettiho rola v celom prípade je zanedbateľná, preto sa očakáva, že proces bude rýchlejší než s Gabrielem. V jeho kauze súdny tribunál vyniesol rozsudok po  po štyroch pojednávaniach.

Počítačový expert Claudio Sciarpelletti z úradu Štátneho sekretariátu sa mal pôvodne postaviť pred súd spolu s Gabrielem, ktorého minulý mesiac uznali za vinného z krádeže súkromných pápežských listov. Pre Sciarpellettiho, ktorý je obvinený z napomáhania Gabrielemu, však vyšetrovatelia nariadili samostatný proces.

Gabriele sa počas procesu priznal ku krádeži tisícov strán dokumentov, napríklad o slobodomurároch a tajných službách, či interné dokumenty Svätej stolice.

Na pojednávaniach Gabriele vyhlasoval, že sa necíti byť vinný. Uviedol, že konal v záujme odhaľovania zla a korupcie vo Vatikáne. Svojím činom chcel "cirkev opäť postaviť na nohy". Toto jeho vyhlásenie dnes sudcovia komentovali ako prejav "obmedzenej intelektuálnej kapacity"

Ukradnuté dokumenty Gabriele skopíroval a odovzdal novinárovi Gianluigimu Nuzzimu, ktorý ich použil v knihe Sua santita (Jeho Svätosť). V nej odhalil intrigánstvo a nepriateľstvo v Rímskej kúrii, v prvom rade voči druhému mužovi Vatikánu kardinálovi Tarcisiovi Bertonemu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok