COVID automat: Od pondelka máme štyri bordové okresy. Režim na hraniciach sa uvoľňuje

20.9.2021 07:05

Režim na hraniciach sa uvoľňuje. Vláda schválila prechod do zelenej fázy, čo znamená, že kontroly už budú iba náhodné. Policajti budú aj naďalej preverovať registráciu v systéme e-hranica. Od dnes sa mení aj rozdelenie okresov.

Prechod do zelenej fázy

Režim na hraniciach sa od pondelka uvoľňuje. Vláda vo štvrtok schválila prechod do zelenej fázy, teda I. stupňa alert systému. Hranice sa tak budú monitorovať a kontroly budú náhodné. Policajti ich budú vykonávať v rámci bežného výkonu služby. Dosiaľ bolo Slovensko v II. stupni, teda oranžovej fáze, v ktorej mala prejsť kontrolou väčšina osôb vstupujúcich na územie SR.

Nové rozdelenie okresov

Od pondelka sú podľa COVID automatu v druhom stupni ohrozenia (bordová fáza) ďalšie tri okresy. Okres Bardejov je bordový už od piatka.  V prvom stupni ohrozenia (červená fáza), je 27 okresov. V oranžovej farbe - v stupni ostražitosť je 44 okresov. V zelenej farbe, teda v stupni monitoringu, sú štyri okresy. V bordovej fáze sú aj okresy Krupina, Rožňava a Skalica.

V červenej fáze sú okresy: Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Brezno, Bytča, Gelnica, Košice I - IV, Košice-okolie, Levice, Levoča, Martin, Poprad, Prešov, Revúca, Sabinov, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trenčín, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žilina a Zvolen.

V oranžovej fáze sú okresy Banská Bystrica, Bratislava I - V, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Komárno, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Šaľa, Senec, Sobrance, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom a Zlaté Moravce.

V zelenej fáze sú okresy Dunajská Streda, Medzilaborce, Pezinok a Poltár. Od pondelka sa sprísňujú opatrenia v iných ako zelených okresoch vzhľadom na aktualizáciu COVID automatu. Prísnejšie podmienky sa vzťahujú na kultúrne i hromadné podujatia, ale aj návštevy múzeí či výstav.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok