Taliani sú noví majstri Európy vo volejbale, v dramatickom zápase zdolali Slovinsko

19.9.2021 23:20

Talianski volejbalisti sa v Katoviciach stali majstrami Európy a získali už siedmy kontinentálny titul. V nedeľňajšom finále zdolali v dramatickom zápase Slovinsko 3:2 na sety. Bronz získali domáci Poliaci, ktorí v súboji o tretie miesto vyhrali nad obhajcami trofeje zo Srbska 3:0. Slovinci si zopakovali umiestnenie spred dvoch rokov, v Paríži podľahli Srbsku 1:3.

TASR/AP (ilu)

Do finálového duelu vstúpili lepšie slovinskí volejbalisti, ktorí sa ujali vedenia 4:2. Taliani znížili na 6:7, no potom im súperi znova odskočili na päť i sedem bodov - 21:14. Taliansko dokázalo znížiť na 22:23, ale záver zvládli lepšie Slovinci a set vyhrali 25:22. V druhom viedli Taliani 4:1 i 6:3, no vicemajstri spred dvoch rokov sa dotiahli a od stavu 10:10 oba tímy bojovali o každý bod.

Taliansko odskočilo na 18:14 a i keď Slovinci znížili na rozdiel jedného bodu, záver zvládli a vyhrali 25:20. Slovinci si v treťom dejstve neudržali päťbodový náskok, Taliansko vyrovnalo na 20:20, ale záver bol v réžii ich súperov, ktorí vyhrali 25:20. V ďalšom sa situácia otočila a po výsledku 25:20 pre Taliansko musel rozhodnúť o majstrovi piaty set. Ten nakoniec vyhrali Taliani 15:11.

Slovenskí volejbalisti nepostúpili zo základnej D-skupiny do osemfinále. Na ME sa predstavili po ôsmy raz za sebou a celkovo jedenástykrát. Na šampionáte nechýbali od roku 2007. Najlepšie umiestnenie dosiahli na ME 2011, keď na turnaji v Rakúsku a Česku obsadili 5. priečku.