Slovenskí piráti tiahnu proti SOZA

Slovenskí piráti tiahnu proti SOZA
Zdroj foto: SITA
Slovenská Pirátska Strana spúšťa petíciu za odobratie oprávnenia Slovenskému ochrannému zväzu autorskému na výkon kolektívnej správy práv podľa autorského zákona na území Slovenskej republiky.

Agentúru SITA o tom informoval podpredseda občianskeho združenia SPS Peter Blaščák. Strana sa pre petíciu rozhodla v súvislosti s praktikami SOZA, ktoré už dlhšie poburujú niektorých občanov. Blaščák vysvetľuje, že i napriek nedávnej rezignácii riaditeľa ochranného zväzu Vladimíra Repčíka sa doteraz nepodarilo zabezpečiť komplexnú zmenu a transparentnosť vo výbere poplatkov. "Máme za to, že výmena riaditeľa nezabráni vzniku ďalších absurdných káuz, akých sme boli svedkami doposiaľ," dodáva.
Slovenská Pirátska Strana si myslí, že petícia je jediným a legitímnym spôsobom, ako naštartovať reformu ochranných zväzov a vybudovať objektívny a transparentný systém odmeňovania autorov. "Ochranný zväz neplní svoju pôvodnú funkciu, a to zastupovanie autorov pri výbere odmeny za použitie ich diel. V skutočnosti väčšina z autorov svoje odmeny nedostáva, ani nie je informovaná o tom, že SOZA za ich diela vyberá poplatky," uvádza Blaščák v tlačovej správe. Slovenská Pirátska Strana vníma ako nespravodlivý aj prístup organizácie voči menej známym kapelám. Poplatky pre SOZA sú pri organizovaní koncertov podľa občianskeho združenia vyššie ako príjem z koncertu, čo je pre organizátorov stratové a nepodporuje to rozvoj a šírenie kultúry. SOZA podľa Blaščáka vytvorila aparát, ktorý je informačne uzavretý voči verejnosti a samotným autorom. "Ochranné zväzy by mali byť transparentné nie len v otázkach svojho financovania, ale aj v otázkach prerozdeľovania odmien autorom," dodáva. Nedávne kauzy, akou bola napríklad snaha vyberať poplatky za maturitné večierky - stužkové, naznačujú podľa pirátskej strany svojvoľné vykladanie si zákona zo strany ochranného zväzu.

Riaditeľ SOZA Vladimír Repčík svoju rezignáciu oznámil 31. októbra. Spravil tak údajne z osobných dôvodov. Naposledy občania proti SOZA protestovali vo štvrtok 25. októbra pred sídlom Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave. Organizátori protestu s názvom "Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!" sa na ministra kultúry Mareka Maďariča obrátili so žiadosťou, v ktorej okrem iného chceli, aby ministerstvo kultúry vykonalo hĺbkovú kontrolu v SOZA a vyvodilo "zodpovednosť za amorálne pokusy žiadať výpalné od detí a študentov" snahou spoplatniť stužkové slávnosti. Žiadali zvážiť odobratie licencie SOZA, vypracovanie právnej analýzy toho, kedy SOZAmôže a kedy nemôže vyberať poplatky, ktorá bude pre SOZA a ďalšie inštitúcie kolektívnej správy autorských práv záväzná. Sporom organizátorov kultúrnych podujatí s organizáciami kolektívnej správy autorských práv má zabrániť malá novela autorského zákona, ktorá začne platiť po podpísaním prezidentom od 1. decembra. Novelu od poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka, Jána Senka, Štefana Gašparoviča, Petra Náhlika, Viery Mazúrovej, Miroslava Číža a Petra Fitza v pondelok 29. októbra schválil parlament. Poslanci ňou zmenili jeden z paragrafov v súčasnosti platného autorského zákona. Novela má zamedziť vzniku absurdných prípadov, aké sa napríklad stali medzi SOZA a obcami Pohorelá či Heľpa.

Peter Blaščák kandidoval v parlamentných voľbách za stranu OĽaNO ako nezávislý. Ako povedal pre agentúru SITA, s touto iniciatívou a spustením petície nemá parlamentná strana nič spoločné a celú aktivitu vyvíja iba občianske združenie Slovenská Pirátska Strana. Blaščák priznáva, že "by bol rád, ak by sa týmto problémom zaoberala aj strana OĽaNO."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá