Deti prezidenských kandidátov sú súčasťou volebnej kampane

Deti prezidenských kandidátov sú súčasťou volebnej kampane
Zdroj foto: SITA
Deti amerických prezidentov žijú svoj život na očiach verejnosti, či chcú, alebo nechcú. Pri televíznych diskusiách sedia celkom vpredu, objímajú otca pri fotografovaní a sú témou vo volebných prejavoch.

Volebná kampaň v USA poznamenala aj život dcér amerického prezidenta Baracka Obamu a piatich synov republikánskeho kandidáta Mitta Romneyho. Mnohí pozorovatelia hovoria, že bez dcér Sashe a Malie by sa Obama nikdy nestal prezidentom. Keď sa Obama v roku 2008 uchádzal o post šéfa Bieleho domu, mali dievčatá šesť a desať rokov. V sprievode matky Michelle - vždy roztomilo oblečené - šťastne džavotali pred kamerami a bleskovo si získali srdcia Američanov.

Z pohľadu voličov bolo len málo fotografií Obamu tak emocionálnych ako tie, ktoré ho ukazovali v láskavom objatí s jeho prekrásnou černošskou manželkou a očarujúcimi dcérami, vysvetlil harvardský profesor Randall Kennedy. Michelle, Sasha a Malia upevnili Obamov imidž ako láskyplného a zodpovedného otca rodiny, priblížili ho aj tým Američanom, ktorí boli zo začiatku skeptickí.
Po štyroch rokoch - keď prebieha nový volebný zápas - sú aj Sasha a Malia o štyri roky staršie, ale rovnako očarujúce. Deti v takomto veku volajú v Bielom dome "first tweens" už od čias prezidenta Johna F. Kennedyho.

Takéto deti sú veľké na to, aby sa hrali s hračkami, ale primladé na prvé vážnejšie priateľstvo. Deti vo veku 12 až 13 rokov nazývajú v USA "tweens" - od slova between čiže vek "medzi".
"Konkurenčná rodina" republikánskeho vyzývateľa Romneyho vyzerá celkom inak, mieni DPA. Piati synovia Romneyho a jeho manželky Ann sa narodili v rozmedzí rokov 1970-1981. Všetci už odišli z domu, sú ženatí, profesionálne úspešní a usmievajú sa z rodinných fotografií spolu s deťmi, ktorých už je celkovo 11.

Nezáleží však na tom, či sú deti prezidentských kandidátov dievčatá, alebo chlapci, tínedžeri alebo už dospelí ľudia, v kampani musia podporovať svojich otcov - to je v USA nepísaný zákon. Kampaň na verejnosti však mení aj život detí, to je jasné. Do akej miery ale rodičia pripustia, aby deti boli súčasťou kampane, to záleží od rozhodnutia každej z rodín. Život detí to tiež poznačí rôznym spôsobom, každý prípad je iný.

Jedno je však jasné - deti prezidentov žijú svoj život na očiach verejnosti. Tento vývoj v posledných rokoch razantne urýchlili klebetné časopisy a internet, kde sa dajú zverejňovať a komentovať fotografie.
Prezidentské deti si nemôžu len tak zájsť na zmrzlinu alebo vyjsť na prechádzku so psom. Na návštevu môžu prísť len najlepší priatelia, aj tak však musia prejsť bezpečnostnou prehliadkou. Osobní strážcovia sú s deťmi i v letnom tábore. Otecko sa len tak nezastaví v škole, na basketbale, alebo nepríde na vystúpenie speváckeho zboru.

Obamovci sú ohľadom svojich "first tweens" opatrnejší, len zriedkavo dovolia ich prítomnosť počas interview. Fotografovať Sashu a Maliu je možné, len ak je prítomný aspoň jeden z rodičov.
Napriek tomu sú dievčatá v kampani všadeprítomné. Ich matka Michelle, ale aj otec Obama sa o nich teraz radi zmieňujú v prejavoch. Obama nedávno pochválil tímového ducha basketbalového tímu dcéry Sashe, aj americký Kongres by vraj mohol niečo odkukať.

Romney však svojich synov necháva, aby sami vystupovali na verejnosti - veď Tagg, Matt, Josh, Ben a Craig sú už dospelí. Republikánskeho kandidáta často označujú za mechanický a nešikovný typ človeka, ale synovia ho predstavujú z inej stránky. Na pódiách po celých Spojených štátoch piati mladí muži rozprávajú o šibalských kúskoch, ktoré vyviedli spolu s otcom, o príjemných nedeliach, či o Romneyho prednostiach v úlohe starého otca.

Ak by sa Romney stal prezidentom, boli by detské izby v Bielom dome väčšinou prázdne. Dvaja z jeho synov žijú v San Diegu, dvaja v Bostone a jeden v Salt Lake City. Možno však raz príde do Washingtonu niektorý z Romneyho synov - ako prezident. Josh a Tagg sa vraj politickej kariére nevyhýbajú.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá