Kompresné ponožky zabraňujú krvným zrazeninám. Komu sa odporúča ich nosenie?

Kompresné ponožky zabraňujú krvným zrazeninám. Komu sa odporúča ich nosenie?
Zdroj foto: FreePik
Nosenie kompresných pančúch, ponožiek a celkovo tlakových návlekov počas cvičenia nie je kontraindikované a v niektorých prípadoch dokonca odporúčané. Otázkou je, či je nevyhnutné a či má nejaké pozitívne účinky aj na cvičenie.

TIP: Počas cvičenia je v poriadku nosiť kompresné pančuchy. V niektorých prípadoch môže práve zdravotný stav vyžadovať ich použitie.

Kompresné pančuchy alebo ponožky sú terapeutické pomôcky, ktoré sa nosia kvôli podpore žilového a lymfatického systému nôh. Bývajú odstupňované. Sú tesnejšie okolo členka a uvoľňujú sa pod kolenami alebo nad nimi. Môžete nosiť pár, alebo mať pančuchu iba na jednej nohe, v závislosti od jej účelu vyvíjajú rôzny tlak. Ľahšie kompresie je možné získať voľnopredajnými druhmi, na väčšie kompresie je potrebný lekársky predpis.

Na cvičenie

Kompresné ponožky liečia žilové poruchy, ako je chronická žilová nedostatočnosť, kŕčové žily, lymfedém a postflebetický syndróm. Pomáhajú cirkulácii krvi späť do srdca, zmierňujú opuchy nôh a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v nohách.

Na cestovanie aj pre tehotné

Pooperační pacienti nosia často práve tieto pomôcky, aby zabránili tvorbe krvných zrazenín, čo je časté riziko po chirurgickom zákroku. Žilový systém u tehuliek je pod dvojnásobkom svojho normálneho stresu, aj tehotným ženám môže nosenie kompresných pančúch alebo ponožiek prospieť. Zmierni ich nepohodlie a zabráni vzniku kŕčových žíl.

Aj tí, ktorí trávia väčšinu dňa na nohách, môžu mať prospech z nosenia kompresných pomôcok, pretože sú náchylní na opuch nôh a kŕčové žily. Odporúčajú sa aj na cestovanie, pretože dlhým sedením býva narušený krvný obeh.

Maximálne výhody

Nosenie kompresných pomôcok počas cvičenia znižuje bolestivosť svalov a zlepšuje regeneráciu po cvičení, pretože pomáhajú presunúť zvýšenú krv v nohách späť do srdca. Na pančuchy si však treba zvyknúť. Niektorým starším alebo obéznym ľuďom sa totiž ťažšie obliekajú. Medzi zanedbateľné negatívne patrí svrbenie a zvýšené potenie pod nimi. Nech vás to neodradí od ich nosenia. Výhody prevyšujú ich nedostatky. 

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá