Migaša trestne stíhať nebudú, má diplomatickú imunitu

Migaša trestne stíhať nebudú, má diplomatickú imunitu
Zdroj foto: SITA
Veľvyslanec Jozef Migaš v Rusku tvrdil, že na Slovensku neexistuje zákon trestajúci popieranie genocídy Arménov, predstaviteľ arménskej komunity na Slovensku preto naňho podal trestné oznámenie.

Polícia nebude trestne stíhať nášho veľvyslanca v Rusku Jozefa Migaša pre jeho vyjadrenia o tom, že na Slovensku nemáme zákon trestajúci popieranie genocídy Arménov. Poverený príslušník Policajného zboru SR rozhodol o odložení trestného stíhania, keďže Migaš je osobou vyňatou z pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní a chráni ho diplomatická imunita. Na Migaša podal trestné oznámenie predstaviteľ arménskej komunity na Slovensku Ašot Grigorian. Proti rozhodnutiu polície podal sťažnosť.

Arménom na Slovensku prekážali výroky veľvyslanca SR v Rusku a niekdajšieho predsedu parlamentu Migaša, ktorý na oficiálnom stretnutí s veľvyslancom Arménska v Rusku tvrdil, že na Slovensku neexistuje zákon trestajúci popieranie genocídy Arménov. Prezident Fóra Arménskych Asociácií Európy (FAAE) Grigorian je však presvedčený, že na Slovensku je vďaka § 424a Trestného zákona popieranie genocídy Arménov trestné, a teda že Migašovo vyhlásenie správne nebolo. Súhlasí s ním aj predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý podľa arménskych a ruských médií rovnako ešte vlani tvrdil, že to trestné je. "My máme Trestný zákon, ktorý je uverejnený v Zbierke zákonov, dokonca bol preložený aj do angličtiny a v Trestnom zákone máme jasne § 424a, kde sa uvádza, že okrem zľahčovania, znevažovania a popierania vyvražďovania Židov, teda holokaustu, je aj popieranie, zľahčovanie a znevažovanie genocídy trestným činom, vrátane genocídy Arménov," povedal agentúre SITA Harabin. "Sme jediná krajina EÚ, kde máme zakomponovanú trestnú zodpovednosť za popieranie genocídy aj Arménov," doplnil s tým, že keby to tak nebolo, neodvážil by sa to ako predseda Najvyššieho súdu SR povedať ruským médiám.

Ministerstvo zahraničných vecí však tvrdí, že veľvyslanec nekonal v rozpore so zákonom. Migašovo tvrdenie vychádzalo podľa hovorcu rezortu diplomacie Borisa Gandela zo stanoviska ministerstva spravodlivosti. "Analýza potvrdila správnosť stanoviska Ministerstva spravodlivosti SR k danej problematike, z ktorého vychádzal aj veľvyslanec Migaš," povedal Gandel.

Korene prípadu siahajú do novembra minulého roka, keď arménske médiá zverejnili správu, podľa ktorej na Slovensku platí zákon trestajúci popieranie genocídy Arménov. Arméni sa pri tom odvolávali na výroky Harabina, ktorý aj pre ruské médiá potvrdil, že na Slovensku taký paragraf existuje. Médiá v Azerbajdžane však vzápätí prišli s tým, že veľvyslanectvo SR v Rusku existenciu takého zákona oficiálne poprelo. "Návrh tohto zákona nebol nikdy predložený do Národnej rady Slovenskej republiky, nikdy nebol schválený a preto nemá silu zákona, ako predtým odznelo v médiách," cituje stanovisko našej ambasády azerbajdžanská tlačová agentúra Trend. Správa sa objavila na portáloch www.azernews.az či www.today.az. Portál www.1news.az napísal, že išlo len o dezinformácie arménskej propagandy a Harabina spochybnil ako človeka, ktorý má kontakty s albánskou mafiou.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá