Veliteľ armády Talibanu sľubuje zákrok proti disidentom

Veliteľ armády Talibanu sľubuje zákrok proti disidentom
Zdroj foto: TASR/AP
Nový šéf ozbrojených síl Talibanu Kárí Fasihuddín prisľúbil tvrdé potlačenie afganských disidentov, ktorí podľa neho destabilizujú krajinu vyjadreniami o odpore, etnických právach a demokracii.

Vysokopostaveného vojenského veliteľa Talibanu podľa správy citovali viaceré miestne médiá po tom, ako vystúpil na stredajšom zhromaždení v Kábule. Podľa Fasihuddína, ktorý je vo svojom radikálnom hnutí známy ako "dobyvateľ severu", sa disidenti snažia narušiť bezpečnosť krajiny a zaviesť Afganistan do občianskej vojny. Veliteľ dodal, že prebiehajú konzultácie o vytvorení silnej armády v blízkej budúcnosti, ktorá by bola schopná brániť krajinu.


       

Taliban ovládol Afganistan a jeho metropolu Kábul v auguste po rozpade 300-tisícových ozbrojených síl krajiny. Islamistickí militanti sa zmocnili aj zbraní, munície a vybavenia bezpečnostných jednotiek bývalej vlády vrátane vojenských lietadiel.

Po páde Kábulu protitalibanský líder Ahmad Masúd vytvoril Front národného odporu (NRF) na boj proti Talibanu v provincii Pandžšír severne od Kábulu. Masúd tiež ohlásil "národné povstanie", po čom sa vo viacerých ďalších provinciách konali demonštrácie. Taliban po veľkej ofenzíve ovládol aj Pandžšír a demonštrácie násilne potlačil.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá