Českých horolezcov uviaznutých na pakistanskej hore zachránil vrtuľník

Českých horolezcov uviaznutých na pakistanskej hore zachránil vrtuľník
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Dvoch českých horolezcov, ktorí v nedeľu spolu s miestnym sprievodcom uviazli na 7788-metrovej hore Rakapoši v Pakistane, previezol v stredu ráno do bezpečia vrtuľník pakistanskej armády.

Prvý pokus o záchranu bol neúspešný

Ich záchranu od nedele komplikovalo nepriaznivé veterné počasie a vysoká nadmorská výška dosahujúca zhruba 6900 metrov. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz s odvolaním sa na miestne úrady a samotných horolezcov. "Pakistanská armáda zachránila všetkých troch uviaznutých horolezcov a odviezla ich do (mesta) Gilgit," napísali na Twitteri úrady v údolí Nangár. Obaja Česi, Jakub Vlček a Petr Macek, sú podľa iDNES.cz v dobrom zdravotnom stave a čakajú na vyšetrenie. Úspešnú záchrannú operáciu potvrdil na Facebooku aj samotný Vlček.  

Pakistanská armáda už v utorok doručila skupine potraviny, vodu, lieky a laná, vďaka čomu mohli horolezci začať zostup do nižšej výšky, kam im mal ísť naproti tím záchranárov. Prvý utorkový pokus o ich naloženie do záchranárskeho vrtuľníka bol neúspešný. Podarilo sa to až v stredu ráno. Trojica horolezcov už v piatok úspešne zdolala 7788 metrov vysoký, veľmi ťažko dostupný vrchol, a začala zostupovať do tábora, pričom sa však dostala do ťažkostí. Podľa miestnej horskej služby horolezci zrejme uviazli na novej nevyskúšanej trase.

Hora Rakapoši, nachádzajúca sa v pohorí Karakoram, je 27. najvyššou horou sveta. Medzi horolezcami je považovaná za jeden z najťažšie zdolateľných vrcholov, keďže zo základného tábora na vrchol je potrebné prekonať 5000 výškových metrov. Úrady pakistanskej provincie Gilgit-Baltistán tvrdia, že českí horolezci išli na výstup bez povolenia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá