Atlantis bude vystavený v Kennedyho vesmírnom stredisku

Atlantis bude vystavený v Kennedyho vesmírnom stredisku
Zdroj foto: SITA
Americký raketoplán Atlantis sa v piatok vydal na svoju poslednú cestu, ktorej cieľom bolo ešte stále rozostavané návštevnícke centrum v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride.

Práve to bude domovom raketoplánu, ktorého posledná misia vlani ukončila tridsať rokov trvajúci program raketoplánov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Atlantis do vesmíru po prvý raz vyštartoval 3. októbra 1985 a absolvoval dovedna 33 misií, ktoré celkovo trvali 306 dní.

Atlantis z Vehicle Assembly Building odviezlo špeciálne vlečné vozidlo do 76 kolesami, pričom 16-kilometrová cesta mu trvala takmer 12 hodín. "V minulosti býval omnoho rýchlejší," vtipkoval bývalý astronaut Christopher Ferguson, ktorý velil prvej aj poslednej misii raketoplánu. Spolu s ním prišlo Atlantis na jeho poslednej ceste vyprevadiť množstvo ďalších bývalých astronautov vrátane druhého muža na mesiaci Buzza Aldrina. Pri návštevníckom centre Atlantis privítalo osemtisíc ľudí. Verejnosť si ho tu bude môcť od júla 2013 prezrieť v rámci výstavy, pričom ho zavesia na strop tak, aby vyzeral, že letí do vesmíru. Program raketoplánov NASA sa skončil 21. júla 2011, keď Atlantis posledný raz pristál Floride. Na tomto programe sa zúčastnilo celkovo 355 astronautov. Pätica raketoplánov - Discovery, Columbia, Challenger, Atlantis a Endeavour - nalietala spolu viac ako 870 miliónov kilometrov. Endeavour umiestnili do California Science Center v Los Angeles a Discovery putoval do Steven F. Udvar-Hazy Center neďaleko Washingtonu D.C., ktoré patrí pod Smithsonian Institution's National Air and Space Museum. Zvyšné dva raketoplány si ľudia nebudú môcť pozrieť - Challenger totiž v januári 1986 krátko po štarte explodoval a vo februári 2003 bola pri návrate na Zem zničená aj Columbia, pričom obe nehody si vyžiadali životy dovedna 14 astronautov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá