Prvé a pravé znaky, že začínate chudnúť

Prvé a pravé znaky, že začínate chudnúť
Zdroj foto: FreePik
Sledujete prísne svoje porcie, vyberáte si zdravšie jedlá a snažíte sa aj viac hýbať? Váha nie je vždy najlepší a jediný spôsob, ako merať účinky týchto zmien. Vaše telo bude vysielať signály, že chudnete aj inak.

Oblečenie konečne sedí 

Prvé dni od začiatku chudnutia, keď znížite príjem spracovaných potravín, rafinovaného cukru a pod, schudnete najmä z vody. Táto zmena sa okamžite prejaví na váhe, ale stratí sa aj vaše nadúvanie, takže vám bude oblečenie sedieť lepšie a budete sa cítiť pohodlnejšie.

Všimnete si, že sa vám aj rifle zapínajú jednoduchšie. Možno si budete musieť dokonca utiahnuť opasok o ďalší zárez. Prekvapivo, aj vaše topánky môžu byť zrazu o niečo väčšie. Chudneme totiž aj z chodidiel.

Zmeny uvidíte v zrkadle

Nikto nepozná vaše telo lepšie ako vy. V zrkadle si všimnete štíhlejší trup, menšie boky alebo štíhlejšie ruky. Môžete si dokonca všimnúť menší objem v lícach. Tieto zmeny uvidíte ako prvé, znamenajú fakt, že ste začali skutočne chudnúť. Fotografie sú ďalším ukazovateľom chudnutia. Malé zmeny zrejme zo dňa na deň neuvidíte, ale porovnávaním si selfie urobených s odstupom niekoľkých týždňov, to bude zretelnejšie. Ak zhodíte aspoň 3-4 kilá, uvidíte, že sa vám zoštíhli celá tvár a vyprázdni brucho.

Každodenná činnosť 

Na každodenných aktivitách uvidíte, ako ste ďaleko na svojej ceste za vysnenou postavou. Budete sa cítiť ľahší a schopnejší vykonávať všedné domáce práce, aj chôdza po schodoch bude maličkosť. Všetky tieto ukazovatele chudnutia majú pozitívny vplyv na bežný život, na vaše zdravšie stravovanie, striedme porcie a cvičenie. Ak pravidelne cvičíte, zistíte, že ste rýchlejší a silnejší. Môžete napríklad bežať alebo bicyklovať rýchlejšie, pretože máte menšiu váhu.

Zdravotné ukazovatele 

Ak ste mali nadváhu, krvný tlak a hladina cholesterolu v krvi sa okamžite upravia, keď schudnete aspoň 10 percent celkovej telesnej hmotnosti. Pre 100-kilového človeka to znamená stratu 10 kíl. Nechajte si urobiť testy ako súčasť rutinného skríningu.

BMI sa zmení

Môžete si tiež všimnúť zmeny v percentách telesného tuku. Nechajte si ho skontrolovať na špecializovanej váhe, ktorú nájdete v niektorých fitnescentrách. Keď stratíte telesný tuk a naberiete svaly, na váhe môžete dokonca narásť. Sval je totiž ťažší, ale je to oveľa zdravšie tkanivo a kompaktnejšie ako tuk, takže sa budete cítiť aj vyzerať lepšie.

Aj klasický zavinovací meter môže potvrdiť, že ste schudli. Zmerajte si miesta, ako je pás, ruku nad lakťom, stehná a sedací sval, aby ste zistili, či sa zmenšujú. Keď sa vám napríklad zmenší pás, viete, že ste stratili brušný tuk, obzvlášť nebezpečný druh tuku, ktorý sa zhromažďuje okolo vnútorných orgánov a uvoľňuje zápalové zlúčeniny. Pokúste sa zmenšiť pás pod 70 centimetrov, ak ste žena a 90, ak ste muž.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá