Bojíte sa nežiaducich účinkov vakcín? Lieky pri liečbe covidu sú väčším rizikom, varuje lekár

Bojíte sa nežiaducich účinkov vakcín? Lieky pri liečbe covidu sú väčším rizikom, varuje lekár
Zdroj foto: TASR/AP
Ilustračná fotografia
Pacienti, ktorí sa s koronavírusom dostanú do nemocnice, sú často odkázaní na kortikoidy, antibiotiká, lieky na tlak, umelú výživu a mnohé ďalšie látky. Niektoré z nich majú pritom neporovnateľne vážnejšie vedľajšie účinky ako očkovanie proti covidu, upozorňuje na Facebooku Ministerstvo zdravotníctva SR.

Všetci, ktorí sa obávajú vedľajších účinkov vakcín, by mali vziať do úvahy aj riziko, ktoré je spojené s nežiaducimi účinkami liekov.  Ak porovnáme nežiaduce účinky liekov, ktoré pacienti dostávajú pri ťažkom priebehu covidu v nemocniciach, s nežiaducimi účinkami vakcín proti koronavírusu, "jednoznačne nám vychádza, že benefit vakcíny oproti tomuto všetkému je obrovský", hovorí Jakub Hložník, ktorý už štrnásť rokov vedie ako primár oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici na Antolskej ulici v bratislavskej Petržalke.

Hložník vysvetlil, že niektoré z liekov, ktoré podávajú hospitalizovaným pacientom, ako napríklad kortikoidy, môžu narušiť metabolizmus, spôsobiť cukrovku či potlačiť imunitu. Ďalšie nežiaduce účinky majú aj antibiotiká či lieky na tlak. "Pacienti, ktorí boli dlhodobo v umelom spánku, majú často abstinenčné príznaky, keď ich odpájame," vysvetlil lekár.

"Treba si uvedomiť, koľko nežiaducich účinkov majú lieky, ktoré podávame, keď pacienti už covid majú," upozornil Hložník s tým, že riešením je "jednoznačne prevencia". Ľudia by sa podľa neho nemali spoliehať na liečbu s neistým výsledkom. Hložník sa vyjadril, že v nemocnici mali veľa pacientov, ktorí by prežili, ak by absolvovali očkovanie.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá