Kandidovať na post prezidenta vo Francúzsku bude Le Penová aj Hidalgová

TA3 TASR
12.9.2021 16:31

Starostka Paríža Anne Hidalgová a predstaviteľka krajnej pravice Marine Le Penová v nedeľu oficiálne ohlásili svoju kandidatúru v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia na jar 2022. Každá s nich by sa v prípade víťazstva stala prvou ženou vo funkcii prezidenta.

Hidalgová svoju kandidatúru oznámila v meste Rouen na severe Francúzska. Táto členka francúzskej Socialistickej strany (PS) v nedeľu takisto odštartovala predvolebnú kampaň. Dcéra španielskych imigrantov Hidalgová je favoritkou na získanie nominácie Socialistickej strany, píše agentúra AP.

Macronove súperky

Predsedkyňa francúzskeho krajne pravicového Národného združenia Le Penová svoju kampaň začala v meste Fréjus na juhu krajiny.

Obe budú súperkami úradujúceho prezidenta Emmanuela Macrona. Ten svoju kandidatúru ešte neoznámil. Očakáva sa však, že tak urobí, píše AP.

Hidalgová sa narodila v roku 1959 v provincii Cádiz v španielskom autonómnom spoločenstve Andalúzia, napísal na svojej webovej stránke denník ABC. Jej rodina neskôr emigrovala do Francúzska. Hidalgová sa starostkou Paríža stala v roku 2014 ako prvá žena v histórii mesta. V roku 2020 ju obyvatelia zvolili po druhý raz.

Voľby budú na jar

Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v apríli 2022. Prvé kolo je naplánované na 10. apríla a prípadné druhé 24. apríla.

Hidalgová má podľa posledných prieskumov medzi voličmi sedem až deväť percentnú podporu. Úradujúci prezident Macron a Le Penová majú podporu na úrovni 24 až 25 percent, píše ABC.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok