Minúta ticha v New Yorku za obete 11. septembra. Prišli Biden, Obama i Clinton

TA3 TASR
11.9.2021 15:47

Zvon vyzváňal v sobotu vo Svetovom obchodnom centre v New Yorku a signalizoval začiatok spomienkového obradu pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001. Útoky si vyžiadali takmer 3000 obetí na životoch.

Ľudia zhromaždení pri pamätníku v Manhattene v New Yorku si uctili pamiatku obetí prvou minútou ticha o 8:46 h (14.46 h SELČ). Práve v tom čase pred 20 rokmi prvé z unesených dopravných lietadiel narazilo do severnej veže mrakodrapov Svetového obchodného centra (World Trade Center – WTC) - známych ako Dvojičky. Celkovo bude v sobotu v USA šesť chvíľ ticha.

Obete 11. septembra si pripomenuli Barack Obama aj Joe Biden TASR/AP

Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnil aj americký prezident Joe Biden a bývalí prezidenti Barack Obama (2009-16) a Bill Clinton (1993-2001). Biden má neskôr navštíviť a aj lokalitu pri obci Shanksville v štáte Pensylvánia, kde sa zrútilo štvrté unesené lietadlo, ktorého pasažieri sa pokúsili premôcť teroristov. Životy a hrdinstvo obetí si pri Shanksville uctí aj viceprezidentka USA Kamala Harrisová.

Čítali mená všetkých obetí

Rodinní príslušníci obetí počas slávnosti čítali mená všetkých ľudí, ktorí pri útokoch z roku 2001 prišli o život. Druhou minútou ticha si prítomní pripomenuli náraz druhého lietadla do južnej veže. Spevák Bruce Springsteen zahral pieseň I'll See You In My Dreams (Uvidím ťa vo svojich snoch).

Islamisti z teroristickej siete al-Káida zaútočili 11. septembra 2001 v štyroch dopravných lietadlách na ciele v USA. Dve lietadlá vrazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku, tretie narazilo do budovy Pentagónu pri Washingtone a štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánia. Pri teroristických útokoch zahynulo takmer 3000 ľudí z 93 krajín, pričom zranenia utrpelo ďalších približne 6000 ľudí.

Na mieste dvoch zrútených budov Svetového obchodného centra v New Yorku, ktoré dostalo názov Ground Zero (epicentrum), sa každoročne stretávajú pozostalí po obetiach teroristických útokov, ako aj tí, ktorí útoky prežili. Na obete spomínajú zvonením zvonov, minútou ticha a čítaním ich mien. Minulý rok sa slávnosť konala len v obmedzenom rozsahu z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok