Útoky v USA zmenili potrebu v oblasti posilnenia obrany štátov, vyjadril sa Naď k výročiu

TA3 TASR
11.9.2021 12:52

Pád dvojičiek v New Yorku bol udalosťou, ktorá zmenila vnímanie a potrebu posilnenia mechanizmov na obranu štátov, a to na pozadí kolektívnej obrany. Pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov v Spojených štátoch to vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti.

Jaroslav Naď 1140px (TASR/Martin Baumann)
TASR/Martin Baumann

Jedenásty september roku 2001 je podľa Naďa dňom, keď sa do životov ľudí zapísal pojem terorizmus viac ako predtým. Zároveň je dňom, keď sa hranice solidarity a spolupatričnosti posunuli v každom na vyššiu priečku hodnôt. "Spolu so smútkom z medzinárodnej tragédie však nastalo obrovské odhodlanie ešte viac brániť princípy demokracie, ktoré musíme chrániť aj dnes," skonštatoval šéf obrany. Dodal, že je povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sa zrak celého sveta neuprel na takúto tragédiu.

V sobotu si USA pripomínajú 20. výročie teroristických útokov z 11. septembra 2001. Pätnásť mužov unieslo dopravné lietadlá komerčných leteckých spoločností a narazilo nimi do mrakodrapov Svetového obchodného centra, prezývaných dvojičky, v New Yorku, do Pentagónu a jedno skončilo v poli v štáte Pensylvánia. Títo muži boli Saudskoarabi, rovnako ako vodca al-Káidy Usáma bin Ládin. Jeho teroristická sieť zorganizovala tento útok na USA na svojej základni v Afganistane.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok