V hniezde záchrany našli novorodenca, matka pravdepodobne porodila doma

TA3 TASR
10.9.2021 09:16

Novonarodeného chlapčeka v dobrom zdravotnom stave našli zamestnanci Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice v tamojšom hniezde záchrany. Informovala o tom v piatok Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia UNLP.

V hniezde záchrany našli novorodenca
TASR/Radovan Stoklasa (ilu)

Na vloženie bábätka do hniezda záchrany upozorňuje na neonatologickom oddelení nemocnice na Rastislavovej ulici alarm. Sestry okamžite overili cez kamerový systém, kde vidieť len samotný inkubátor, či je dieťa v hniezde. „Vo verejnom inkubátore ležal chlapček, ktorý bol na svete sotva pár hodín, s čiapočkou na hlave, zabalený do zavinovačky. Našli sme ho vo výbornom zdravotnom stave,“ priblížila primárka neonatologického oddelenia Iveta Kostelníková. K udalosti došlo pred pár dňami.

Na oddelení zostáva dva až štyri týždne

Novorodenci sa rýchlo podchladia, preto je verejný inkubátor vyhrievaný. Dieťatko okamžite dostáva plnohodnotnú lekársku pomoc. „Neonatológ dieťa vyšetrí, urobí základné klinické vyšetrenia, odhadne jeho vek podľa vonkajších znakov - hmotnosti a dĺžky, prítomnosti zvyšku zaschnutého pupočníka, občas pri dieťati nájdeme aj lístoček s menom a dátumom narodenia, niekedy má na ruke ešte aj náramok z pôrodnice. V tomto poslednom prípade matka pravdepodobne porodila doma,“ uviedla Kostelníková.

Zdravotníci všetko presne zdokumentujú, aj to, čo malo dieťa v hniezde oblečené, či bolo čisté alebo zanedbané. „Okrem základných laboratórnych vyšetrení, ako i vyšetrenia krvnej skupiny realizujeme aj toxikologické vyšetrenie pre prípad drogovej závislosti matky, výtery i sérológiu vo vzťahu k možným infekciám,“ doplnila primárka. Následná starostlivosť o zachránené dieťa sa nelíši od starostlivosti o ostatných novorodencov.

O nájdení dieťaťa vo verejnom inkubátore je vždy informované riaditeľstvo nemocnice, občianske združenie Šanca pre nechcených i sociálny pracovník nemocnice. Ten udalosť oznámi Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a začína sa proces umiestnenia dieťaťa do profesionálnej rodiny. Na neonatologickom oddelení ostáva dieťa do rozhodnutia súdu dva až štyri týždne.

Rodičia dieťa už späť nedostanú

Ak si rodičia rozmyslia tento čin a žiadajú dieťa späť, nemocnica im ho vydať nemôže. Pri osvojení dieťaťa sa postupuje podľa zákona o rodine, preto nemocnica rodičov odkáže na ÚPSVaR. V princípe však domnelá matka musí počkať na výsledky testov o preukázaní biologického materstva a následne čakať na rozhodnutie súdu, čo môže trvať aj rok.

V hniezde záchrany v UNLP sa doposiaľ našlo 19 detí, z nich 13 chlapcov a šesť dievčat. V dvoch prípadoch sa stalo, že domnelí rodičia žiadali nemocnicu o vrátenie dieťaťa, ktoré umiestnili do verejného inkubátora, späť domov.

Hniezdo záchrany, ktoré prevádzkuje UNLP, je jedným z 20 na Slovensku. Nachádza sa na prístupnom mieste v areáli na Rastislavovej 43 na prízemí chirurgického monobloku. V roku 2005 ho vybudovalo OZ Šanca pre nechcených. „Matka doň môže uložiť novorodenca anonymne a beztrestne bez toho, aby niekto pátral po jeho a jej pôvode,“ informovala nemocnica.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok