Nórsky súd sa bude zaoberať žiadosťou Breivika o podmienečné prepustenie

TA3 TASR
27.8.2021 19:15

Nórsky súd sa bude zaoberať žiadosťou o podmienečné prepustenia teroristu a masového vraha Andersa Breivika. Pre agentúru Reuters to v piatok uviedla prokurátorka Hulda Karlsdóttir, poverená týmto prípadom.

"Prokuratúra v Osle zamietla Breivikovu žiadosť o predčasné prepustenie, čo znamená, že žiadosť teraz pôjde na súd, uviedla Karlsdóttir," potvrdiac tak správu denníka Verdens Gang. "Ústrednou otázkou pre súd počas pojednávania bude, či v súčasnosti existuje bezprostredné nebezpečenstvo zopakovania jeho závažných trestných činov alebo nie," vyhlásila Karlsdóttir.

Prokuratúra poslala žiadosť na príslušný okresný súd v kraji Telemark, kde je Breivik väznený. Súd potvrdil prijatie žiadosti a teraz preveruje dokumenty. Termín ani konečné miesto pojednávania ešte neboli stanovené. Osloská prokuratúra chce, aby sa pojednávanie konalo vo väznici, zatiaľ čo Breivikov advokát Öystein Storrvik pre VG povedal, že požaduje proces mimo jej priestorov.

Breivik (42) 22. júla 2011 pred úradom nórskeho premiéra v Osle odpálil dodávku naplnenú výbušninami a pripravil tak o život osem ľudí. Následne sa presunul na ostrov Utöya neďaleko hlavného mesta, kde zastrelil 69 členov mládežníckeho tábora Strany práce. Breivik si odpykáva 21-ročný trest odňatia slobody, čo je v Nórsku maximálna sadzba, môže by však neobmedzene predlžovaná. Po odpykaní si prvých desiatich rokov väzby môže Breivik požiadať o podmienečné prepustenie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok