Repčík po kritike končí na poste šéfa SOZA

Aktualizované:
Repčík po kritike končí na poste šéfa SOZA
Zdroj foto: SITA
Riaditeľ Slovenského ochranného zväzu autorského Vladimír Repčík oznámil, že rezignuje na svoju funkciu z osobných dôvodov a Výbor SOZA rezignáciu prijal.

Výbor mal preberať riaditeľovo pôsobenie

Denník Sme v pondelok informoval, že na stretnutí Výboru SOZA s riaditeľom by sa malo rozoberať aj jeho pôsobenie. Repčík v SOZA pracoval od leta 2008.

Vladimír Repčík odchádza z funkcie po tom, čo sa medializovalo viacero prípadov sporných požiadaviek na odvody autorskému zväzu za chránené diela. V médiách rezonovali napríklad snahy o pýtanie poplatkov za spievanie ľudových piesní deťmi v obci Pohorelá či hudbu púšťanú na stužkovej.

Poplatky za stužkovú

Repčík pred časom upozornil žiakov stredných škôl, že aj na nich sa vzťahuje povinnosť platiť autorskému zväzu odvody za chránené diela.

"Podujatia pre uzavretú spoločnosť, akými sú napríklad stužková či svadba, nepovažujeme za verejné podujatia. Za používanie chránených diel na nich by preto nemal byť vymáhaný žiadny poplatok. Vyzývame preto SOZA, aby konal v duchu tohto výkladu," uviedol však hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.

Repčík vo svojom blogu napísal, že povinnosť získať licenciu na používanie hudobných diel sa vzťahuje aj pri organizácii stužkovej. Podľa jeho slov ide v priemere o čiastku 15 eur (bez DPH), ktorá "nijakú stužkovú nezruinuje".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá