CIA a americká armáda podnikajú tajné misie na evakuáciu ľudí z Afganistanu

CIA a americká armáda podnikajú tajné misie na evakuáciu ľudí z Afganistanu
Zdroj foto: TASR/AP
Ústredná spravodajská služba a americká armáda podnikajú tajné evakuačné misie na záchranu civilistov mimo Kábulu pomocou helikoptér aj pozemných jednotiek. Informoval o tom vstredu denník The Wall Street Journal.

"CIA v uplynulých dňoch začala tajné operácie na záchranu civilistov v Kábule, ale aj mimo neho. Na tieto operácie sú využívané americké vojenské helikoptéry, ale samotné misie sú pod taktovkou CIA," píše WSJ. Nemecký armádny generál Eberhard Zorn medzitým v stredu uviedol, že počas takejto nočnej operácie, ktorú podnikli americké jednotky, bolo evakuovaných 21 nemeckých občanov.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu na tlačovej konferencii oznámil, že Spojené štáty a ich spojenci za uplynulé dni evakuovali z Afganistanu vyše 82.300 osôb.

The Wall Street Journal doplnil, že letecké a pozemné operácie mimo kábulského letiska sú za súčasných okolností považované za nebezpečné. Generál Zorn, ktorého citovala agentúra DPA, však povedal, že útoky zo strany Talibanu nehrozia. "Taliban v zásade zaisťuje bezpečie v okolí letiska pomocou svojich kontrolných stanovíšť, ale aj v prípade konvojov," povedal Zorn.

Obavy teraz panujú skôr z útokov zo strany tzv. Islamského štátu a ďalších teroristických skupín. O tejto hrozbe v utorkovom prejave hovoril aj americký prezident Joe Biden.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá