Verejní funkcionári už nebudú môcť bezdôvodne získať vojenskú hodnosť

Verejní funkcionári už nebudú môcť bezdôvodne získať vojenskú hodnosť
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Andrejovi Dankovi udelil kapitánske výložky minister obrany Peter Gajdoš, ktorého do tejto funkcie sám nominoval.
Vojenské hodnosti by viac nemali získavať verejní funkcionári. Povýšenie do hodnosti vojaka v zálohe by malo byť možné len v prípade, že je povýšený zaradený do aktívnych záloh.

Hodnosti vojaka vo výslužbe a vojnového veterána sa majú udeľovať ako prejav morálneho ocenenia, nemali by ich však získavať verejní funkcionári. Vyplýva to zo návrhu novely zákona o brannej povinnosti a ďalších zákonov, ktoré v stredu schválila vláda.

Vymenovať alebo povýšiť do vojenskej hodnosti vojaka vo výslužbe a vojnového veterána by malo byť možné až po zániku brannej povinnosti. "Na základe poznatkov z aplikačnej praxe, keď boli verejní funkcionári vymenovaní alebo povýšení bez náležitého zdôvodnenia alebo v súvislosti s výkonom ich verejnej funkcie aj o niekoľko hodností a v snahe zabrániť takémuto konaniu v budúcnosti sa navrhuje, aby takto oceňovaný vojak vo výslužbe alebo vojnový veterán nebol verejný funkcionár," uviedol rezort obrany v dôvodovej správe.

Podrobnosti o vymenúvaní do vojenskej hodnosti alebo povyšovaní do vojenskej hodnosti vojakov vo výslužbe by mal určovať prezident Slovenskej republiky, rovnako ako to určuje pre vojnových veteránov.

Počas vlády Roberta Fica (Smer-SD) vzbudil pozornosť šéf parlamentu a predseda vtedy koaličnej strany SNS Andrej Danko, keď mu minister obrany Peter Gajdoš, ktorého do tejto funkcie sám nominoval, udelil kapitánske výložky. K udeleniu vojenskej hodnosti došlo ešte v septembri roku 2016.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá