Grécko spoplatní testovanie. Vláda chce, aby sa ľudia dali očkovať

Grécko spoplatní testovanie. Vláda chce, aby sa ľudia dali očkovať
Zdroj foto: TASR/AP
Grécko spoplatní od 13. septembra testy na koronavírus pre nezaočkovaných ľudí. Atény sa k takémuto opatreniu rozhodli pristúpiť v snahe zvýšiť mieru zaočkovanosti v krajine, uvádza agentúra AFP s odvolaním sa na utorňajšie vyhlásenie gréckej vlády.

Rýchlotest za 10 eur

Nezaočkovaní zamestnanci pracujúci vo verejnom i súkromnom sektore sa podľa nových pravidiel budú musieť na vlastné náklady testovať v závislosti od ich profesie raz alebo dvakrát týždenne. Za dva rýchlotesty týždenne si budú musieť zaplatiť aj študenti vysokých škôl, zatiaľ čo žiaci nižších vzdelávacích inštitúcií dostanú samotesty bezplatne.

Zadarmo sa budú môcť otestovať už iba zaočkovaní a ľudia s príznakmi covidu. Cena za rýchlotest je v tejto v krajine - s hrubou minimálnou mzdou 650 eur - stanovená na desať eur.

"Tieto opatrenia nemajú donucovací charakter," povedal grécky minister zdravotníctva Vassilis Kikilias. "Ide o našu povinnosť voči všetkým, ktorí prežili 18 mesiacov pandémie, tým, ktorí prišli o svoje podniky, o prácu, i tým, ktorí museli pracovať z domu, aby sa chránili," dodal Kikilias s tým, že viac ako 90 percent ľudí hospitalizovaných s covidom na jednotkách intenzívnej starostlivosti je nezaočkovaných.

Nové opatrenia

Grécka vláda okrem spoplatenenia testov pre nezaočkovaných ľudí schválila v utorok aj sériu nových opatrení proti šíreniu koronavírusu. Po novom tak budú môcť reštaurácie, bary, zábavné podniky či športové podujatia navštevovať iba zaočkované osoby či ľudia s potvrdením o imunizácii.  

Do kín, divadiel, múzeí či fitnescentier budú môcť vstupovať aj nezaočkovaní, avšak iba s negatívnym testom nie starším ako 48 hodín. Ako pripomína AFP, grécky parlament schválil v priebehu leta zákon o povinnom očkovaní všetkých pracovníkov v zdravotníctve vrátane zamestnancov pracujúcich v domovoch dôchodcov. Úplne zaočkovaných je v takmer 11-miliónovom Grécku už približne 5,6 milióna ľudí, píše AFP.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá