Nepriame dôsledky koronavírusu. Minulý rok mohlo zomrieť viac ako 200-tisíc dojčiat

Nepriame dôsledky koronavírusu. Minulý rok mohlo zomrieť viac ako 200-tisíc dojčiat
Zdroj foto: SITA/AP
ilustračné foto
Ekonomické obmedzenia zamerané na spomalenie šírenia nového koronavírusu mohli vlani v krajinách s nízkymi a strednými príjmami spôsobiť ďalších 267-tisíc úmrtí dojčiat. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu odborníkov Svetovej banky, ktorý v pondelok zverejnil časopis British Medical Journal.

Napriek tomu, že vírus mal doteraz len "malý priamy vplyv na dojčenskú úmrtnosť", svojím "vplyvom na ekonomiku a výkonnosť zdravotníckeho systému" pravdepodobne spôsobil zvýšenú úmrtnosť dojčiat, uvádza prieskum.

Experti Svetovej banky odhadujú, že v 128 krajinách došlo u dojčiat takmer k sedempercentnému nárastu úmrtnosti.

Koronavírus obmedzil zdravotnú starostlivosť

Väčšina krajín, bohatých i chudobných, v minulom roku v dôsledku obmedzení s rôznou dĺžkou trvania a závažnosti hlásila výrazný pokles hrubého domáceho produktu. Mnohé krajiny takisto obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti a nemocničných služieb.

Napriek tomu, že "úsilie o prevenciu a liečbu (ochorenia) Covid-19 zostáva naďalej prvoradé", krajiny musia podľa expertov "podporiť siete sociálneho zabezpečenia a zaistiť kontinuitu základných zdravotníckych služieb".

Podľa predošlých správ Svetovej banky pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 a súvisiace obmedzenia už uvrhli na svete do chudoby 120 až 150 miliónov ľudí, pripomenula agentúra DPA.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá