Minimálna mzda od budúceho roka porastie. Zvýši sa o 23 eur

TA3 TASR
23.8.2021 15:36

Výška minimálnej mzdy v roku 2022 bude na úrovni 646 eur mesačne. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak na sociálnej sieti počas rokovania tripartity. Dodrží sa tak automat, ktorý určuje minimálnu mzdu ako 57 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Medziročne sa tak zvýši minimálna mzda o 23 eur.

zamestnanci spoločnosť mzda 1140px (SITA/Tomáš Somr)
SITA/Tomáš Somr

Na tripartite sa tak nevyhovelo požiadavkám odborárov v Konfederácii odborových zväzov (KOZ) SR, ktorí žiadali zvýšiť minimálnu mzdu na základe predošlého automatu (60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov), na 680 eur na mesiac.

Naopak, vyhovelo sa zamestnávateľom, ktorí odporúčali zachovať automat, ktorý hovorí o určení výšky minimálnej mzdy ako 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov.

 

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR v stanovisku píše, že do budúcna navrhuje prehodnotiť spôsob výpočtu minimálnej mzdy a určiť ju ako 60 % mediánovej mzdy. V budúcnosti by tiež prijali aj úplné zrušenie minimálnych mzdových nárokov. V rovnakom duchu sa vyjadrili aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy a Republiková únia zamestnávateľov.

Združenie miest a obcí Slovenska nemalo k návrhu zákona žiadne zásadné pripomienky.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok