Závažných vedľajších účinkov vakcín zaznamenali vyše 800. Tieto hlásia ľudia najčastejšie

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv do stredy evidoval 8175 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 858 závažných.

O týždennej štatistike hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu ochorenia Covid-19 informoval ústav na svojom webe.

Pri Pfizeri zaznamenali aj infarkt

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 451 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda či infarkt myokardu.

Pri Moderne sa objavila aj pľúcna embólia

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 83 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia či napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Hlásenia aj pri vakcínach J&J a Sputnik

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 292 závažných účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu či napríklad infarkt myokardu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 24 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps a halucinácie.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali dve závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

Štyri úmrtia od začiatku očkovania

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá