USA evakuovali z Afganistanu v posledných dňoch približne 7000 ľudí

USA evakuovali z Afganistanu v posledných dňoch približne 7000 ľudí
Zdroj foto: TASR/AP
Spojené štáty letecky transportovali z Afganistanu približne 7000 ľudí utekajúcich pred hnutím Taliban, ktoré v nedeľu obsadilo krajinu. Vo štvrtok to oznámil na brífingu v Pentagóne generálmajor Hank Taylor.

Podľa agentúry AFP uviedol, že evakuačné operácie sa začali 14. augusta. Od konca júla "sa kumulatívny počet ľudí vysťahovaných z Afganistanu pohybuje okolo 12.000", konštatoval.

Bojovníci fundamentalistického hnutia Taliban 15. augusta ľahko obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol zo svojej vlasti.

Taylor ďalej uviedol, že približne 5200 amerických vojakov vyslaných na medzinárodné kábulské letisko zabezpečilo viacero brán, čo pomohlo zlepšiť prístup pre ľudí utekajúcich pred Talibanom. Len za posledných 24 hodín Spojené štáty vyslali do Kábulu 13 transportných lietadiel C-17, pričom 12 z nich už vzlietlo. Na palube mali vyše 2000 ľudí.

AFP poznamenala, že administratíva prezidenta USA Joea Bidena prisľúbila, že letecky transportuje z Afganistanu všetkých amerických občanov a čo najviac Afgancov, ktorí sa obávajú odplaty zo strany Talibanu, keďže počas 20 rokov trvajúcej vojny pomáhali Západu. Administratíva USA potvrdila, že Taliban spolupracoval na zabezpečení bezpečného odchodu amerických občanov na medzinárodné letisko, ale niektorým Afgancom v tom bránil.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá