Nemecko evakuovalo z Afganistanu. Do lietadla pre viac než sto ľudí vzali siedmich

Nemecko evakuovalo z Afganistanu. Do lietadla pre viac než sto ľudí vzali siedmich
Zdroj foto: TASR/AP
V rámci prvého z plánovaných evakuačných letov nemeckej armády sa v pondelok večer dostalo z Kábulu iba sedem ľudí, hoci v transportnom lietadle typu Airbus A400M bolo miesto pre viac ako sto osôb. Dôvodom bol chaos a neprehľadná situácia na letisku v afganskej metropole. S odvolaním sa na rezort nemeckej diplomacie o tom informovali agentúry DPA a Reuters.

Veľmi náročné podmienky

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová pre nemecký verejnoprávny telerozhlas ARD v utorok uviedla, že Airbus A400M priletel v pondelok večer na kábulské letisko za "veľmi náročných podmienok". "Situácia na letisku je veľmi chaotická, nebezpečná a zložitá. Mali sme veľmi málo času, takže na palubu lietadla sme brali iba ľudí, ktorí už boli na mieste," povedala ministerka.

Podľa nemeckého ministerstva zahraničných vecí sa okrem siedmich evakuovaných osôb (piatich Nemcov, občana inej európskej krajiny a Afganca) ostatným nemeckým občanom i ďalším osobám nachádzajúcim sa v Kábule nepodarilo bez ochrany nemeckých vojakov dostať na letisko. Ako uvádza DPA, lietadlo muselo z Kábulu odletieť krátko po svojom pristátí a evakuované osoby nebolo možné dostať na letisko pred jeho príchodom.

Zabezpečia vojakov Bundeswehru

Podľa nemeckého ministerstva obrany dopravné lietadlo priviezlo do Kábulu predovšetkým vojakov nemeckých ozbrojených síl, ktorí sa budú starať o to, aby sa na letisko mohlo prísť viac ľudí, vyžadujúcich ochranu. Zatiaľ tam dorazili výsadkári z jednotky rýchleho nasadenia určenej na evakuačné operácie. Nemecko plánuje na zabezpečenie evakuácie osôb z Kábulu poskytnúť až 600 vojakov Bundeswehru.

Letisko v Kábule zatvorili v pondelok po tom, ako sa davy civilistov v snahe opustiť krajinu nahrnuli na štartovacie a pristávacie dráhy. Letisko znovu otvorili v utorok nadránom miestneho času. Dopravu, pokiaľ ide o vojenské a komerčné lety, riadia americkí vojaci.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá