Čína chce s Talibanom spolupracovať, je pripravená na priateľské vzťahy

Čína chce s Talibanom spolupracovať, je pripravená na priateľské vzťahy
Zdroj foto: TASR/AP
Čína je pripravená na priateľské a kooperatívne vzťahy s Afganistanom, uviedla v pondelok hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing v čase, keď nad krajinou preberá moc militantné hnutie Taliban.

"Taliban opakovane vyjadril záujem o rozvoj dobrých vzťahov s Čínou a že sa teší na účasť Číny na obnove a rozvoji Afganistanu," povedala novinárom Chua Čchun-jing. "Vítame to. Čína rešpektuje právo afganského ľudu nezávisle určovať svoj vlastný osud a je ochotná pokračovať v rozvíjaní ... priateľských a kooperatívnych vzťahov s Afganistanom," dodala hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie. Chua Čchun-jing ďalej vyzvala Taliban, aby "zaistil hladký prechod" moci a dodržal svoje sľuby zriadiť "otvorenú a inkluzívnu islamskú vládu".

Peking kritizoval odsun vojakov USA

Samotný Taliban tvrdí, že Afganci sa ho nemusia báť a že sa nebude mstiť tým, ktorí pomáhali spojencom na čele s USA. Peking kritizoval minulý týždeň odsun vojakov USA z Afganistanu ako unáhlený. Obáva sa tiež, že by odtiaľ mohli do krajiny preniknúť teroristi, ktorí by bojovali za nezávislosť oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny.

Vyslanec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov medzitým v pondelok uviedol, že Moskva sa rozhodne, či uzná novú vládu Talibanu v závislosti od jej "konania". "Budeme pozorne sledovať, ako zodpovedne budú v blízkej budúcnosti riadiť krajinu. Na základe týchto výsledkov urobí ruské vedenie potrebné závery," konštatoval ruský diplomat.

Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol do Uzbekistanu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá