Kľúčový svedok havárie pri Smolensku spáchal samovraždu

Kľúčový svedok havárie pri Smolensku spáchal samovraždu
Zdroj foto: SITA
Jedného z kľúčových svedkov leteckej havárie, pri ktorej v roku 2010 pri ruskom Smolensku zahynula poľská elita, našli v sobotu mŕtveho. Informovali o tom dnes poľský spravodajský server Newsweek.pl a ruská Gazeta.ru.

Palubného inžiniera lietadla JAK-40, ktorý pristál na letisku v Smolensku hodinu pred špeciálom poľského prezidenta Lecha Kaczynského, našli v sobotu večer obeseného v pivnici jeho domu neďaleko Varšavy. Polícia ani prokuratúra nemajú podozrenie, že by smrť 42-ročného Remigiusza Muśa zavinila druhá osoba.

Muś bol v čase katastrofy v kabíne lietadla JAK-40 a počul komunikáciu medzi letiskovým dispečingom a posádkou lietadla TU-154, ktoré malo do Smolenska dopraviť poľskú delegáciu. Muś vďaka tomu prostredníctvom vysielačiek zachytil, že letový dispečer na smolenskom letisku povolil pilotom TU-154 zníženie letovej hladiny na 50 metrov bez ohľadu na to, že v oblasti letiska bola hustá hmla.

Podľa oficiálnej verzie vyšetrovania dispečer povolil let vo výške 100 metrov. Muś vo svojej svedeckej výpovedi uviedol, že aj JAK-40 dostal podobný pokyn - letieť vo výške 50 metrov. Vedúci poľskej parlamentnej komisie na vyšetrenie príčin havárie prezidentského lietadla Antoni Macierewicz považoval Muśa za jedného z dvoch kľúčových svedkov udalostí.

Druhým je pilot lietadla JAK-40 Artur Wosztyl, ktorému teraz podľa Macierewicza treba poskytnúť ochranu. "Máme dojem, že nad všetkými, ktorí môžu povedať pravdu, sa zaťahuje slučka," uviedol Macierewicz.

Poľské lietadlo TU-154M Lux havarovalo 10. apríla 2010 neďaleko leteckej základne pri dedine Pečersk neďaleko Smolenska. Lietadlo prepravovalo vysokých politických a vojenských činiteľov z Varšavy do Ruska, kde sa mala uskutočniť pietna spomienka pri príležitosti 70. výročia  masakry v Katynskom lese. Haváriu ani jeden človek z 96 ľudí nachádzajúcich sa na palube lietadla neprežil.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá