USA uvalili sankcie na ďalších kubánskych predstaviteľov i vojenskú jednotku

USA uvalili sankcie na ďalších kubánskych predstaviteľov i vojenskú jednotku
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Spojené štáty uvalili v piatok nové sankcie na dvoch predstaviteľov kubánskeho ministerstva vnútra a tiež na tamojšiu vojenskú jednotku tzv. červených baretov. Ide už o tretiu sériu sankcií reagujúcich na nedávny zásah tamojších zložiek proti protivládnym demonštrantom na Kube.

Informovala o tom agentúra AFP. Americké ministerstvo financií zmienené osoby a jednotku penalizovalo za úlohu, ktorú zohrali pri potlačení júlových protivládnych protestov.

"Dnešný krok upriamuje pozornosť na ďalších páchateľov, ktorí sú zodpovední za potlačenie volania kubánskeho ľudu po slobode a dodržiavaní základných ľudských práv," uviedla Andrea Gackiová z ministerstva financií USA.

Ide už o tretiu sériu sankcií, ktorú USA uvalili voči kubánskym predstaviteľom po potlačení tamojších masových protestov z 11. a 12. júla. Americký prezident Joe Biden zároveň Havane pohrozil ďalšími obdobnými opatreniam v prípade, ak nepristúpi k významnejším reformám.

Americké ministerstvo financií už skôr sankcionovalo kubánsku políciu a prisľúbilo prijatie ďalších takých krokov voči tým, ktorí "podporujú porušovanie základných ľudských práv uplatňované voči pokojným demonštrantom".

Piatkové sankcie sa týkajú Romárica Vidala Sotomayora Garcíú a Pedra Orlanda Martíneza Fernándeza z kubánskeho ministerstva vnútra, ako aj jednotky tzv. červených baretov kubánskych Revolučných ozbrojených síl (FAR).  Pridaním na sankčný zoznam ministerstva financií USA sa im zmrazí všetok prípadný majetok v Spojených štátoch, pričom americké firmy zároveň budú mať zakázané s nimi vykonávať akékoľvek finančné transakcie.

Masové protesty sa na Kube odohrali 11. a 12. júla. Do ulíc vyše 40 miest vtedy vyšli tisíce ľudí, ktorí demonštrovali proti nedostatku potravín a liekov, ale aj proti nárastu cien a nezvládnutiu krízy vyvolanej šírením koronavírusu SARS-CoV-2. Išlo o prvé takéto protesty od 90. rokov minulého storočia. Pri protestoch pozatýkali tamojšie úrady stovky ľudí. USA dlhodobo vyzývajú Havanu na ich prepustenie a snažia sa tiež nájsť spôsob, ako zabezpečiť Kubáncom prístup na internet, ktorý im tamojšie úrady obmedzujú.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá